W Łańcucie powstanie nowy wiadukt kolejowy. Za prawie 26 mln zł

W Łańcucie powstanie bezkolizyjny obiekt, który zastąpi ruchliwy przejazd kolejowo-drogowy. Rozpoczynają się prace budowlane.

 

Zdjęcia: materiały PKP PLK

To wspólna inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych i Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Nowy wiadukt kolejowy w Łańcucie zostanie wybudowany w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego wzdłuż ulic Grunwaldzkiej i Podzwierzyniec.

Istniejące skrzyżowanie stanowi obecnie dojazd z autostrady do południowej części powiatu łańcuckiego. Codziennie pokonuje je kilkanaście tysięcy aut. Dwupoziomowy obiekt pozwoli na swobodny przejazd pod torami. Będą dwa pasy ruchu, chodnik i ścieżka rowerowa.

Wysokość obiektu pozwoli na przejazd samochodów do wysokości 4,60 m. Wiadukt ma wyeliminować korki i usprawnić komunikację. Zapewnione będą też sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże koleją na trasie Rzeszów – Łańcut – Przemyśl.

PLK sfinansuje za 7,2 mln zł konstrukcję wiaduktu nad linią kolejową, przebudowę torów, sieci trakcyjnej, urządzeń teletechnicznych, sterowania ruchem kolejowym i odwodnienie, w miejscu obecnego przejazdu. PZDW pokryje koszt budowy drogi w rejonie nowego obiektu.

– Wykonawcą inwestycji jest firma Intop. Plan przewiduje, że wiadukt powstanie do końca 2023 roku – mówi Dorota Szalacha z Polskich Linii Kolejowych. 

Budowa wiaduktu w Łańcucie będzie współfinansowana z unijnego programu „Infrastruktura i Środowisko”. Inwestycja pochłonie 25,9 mln zł. Jak zapowiadają PKP PLK, do końca 2023 r. w całej Polsce powstanie ponad 20 dwupoziomowych skrzyżowań.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama