Zdjęcie: ZUS
Reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci w listopadzie 14. emeryturę. Dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. – Nie trzeba składać żadnych wniosków – przypomina ZUS.

Dodatkowe świadczenie trafi do emerytów z wypłatami świadczeń listopadowych. W 2021 roku wyniesie maksymalnie 1250,88 zł brutto (1022,88 zł na rękę).

Pełną kwotę otrzymają jedynie te osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają „czternastkę” pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. 

– Oznacza to, że jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, to „czternastka” będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł – przypomina Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.

Dla kogo?

Tzw. czternastka przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 roku mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego.

 – Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnych wniosków w tej sprawie – informuje Wojciech Dyląg.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona ponad 9 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości przysługuje blisko 8 mln świadczeniobiorców. 

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ: