Zdjęcie: Monika Stolarska

Operetka, ukraińscy artyści i reportaże sportowe. Do tego koncerty i czytanie performatywne – tak zapowiadają się 26. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe w dniach 14-16 lutego. 

“Spotkania…” organizowane przez Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie już na trwałe wpisały się w tradycję stolicy Podkarpacia. W tym roku odbędą się już po raz 26. W połowie lutego rzeszowska publiczność będzie miała okazję spotkać się ze wspaniałymi aktorami.  

Idea „Spotkań…” zrodziła się w 1992 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora „Siemaszki” – Bogdana Cioska. Z założenia spektakle korespondują z ideą karnawału i tym, co się z nim kojarzy: zabawą, radością, humorem, tańcem, muzyką, ogólnie – lekkością. 

Tegoroczne „Spotkania” zainauguruje głośny tytuł Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – „Turnus mija, a ja niczyja” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Sztuka ta  udowadnia, że operetka nie jest tworem przebrzmiałym, a zabawy kuracjuszy to doskonały temat na spektakl.

Na sztukę warto się wybrać chociażby dlatego, że – jak twierdzi „Słowacki” – „Turnus…” to widowisko pełne uzdrawiających i relaksujących sanatoryjnych zabiegów połączonych z muzyką i tańcami. Bilety w cenie: 80 zł (parter), 60 zł (balkon).

Zdjęcie: Monika Stolarska

Drugi dzień „Spotkań” będzie swego rodzaju debiutem, ponieważ po raz pierwszy na tej imprezie wystąpi teatr z Ukrainy. „Opowieści o Iwanie” (reżyseria Wadym Sikorskij) to propozycja Narodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie.

Opowieść Iwana Mikolajczuka o człowieku, który niczego nie szukając, potrafił znaleźć odpowiedzi na odwieczne pytania oraz wytłumaczyć życiowe prawdy i fałsze, od lat wzrusza i bawi lwowską publiczność. Sztuka ta była też prezentowana m.in. w Koszycach na Słowacji podczas II Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Trans/Misje 2018.

Spektakl w Rzeszowie będzie grany w języku ukraińskim z napisami w języku polskim. Bilety w cenie: 50 zł (parter) i 35 zł (balkon).

Zdjęcie: Taras Valko

Ostatnim spektaklem, który zobaczymy w trakcie „Spotkań” będzie „Salto w tył” w reżyserii Maćko Prusaka z Teatru Ludowego w Krakowie. Sztuka ta to interpretacja reportaży sportowych Oty Pavla, opowiadających o próbach negacji nieznośnej rzeczywistości komunistycznej Czechosłowacji.

Czy można reportaże sportowe czeskiego pisarza czytać, jak opowieść o arcyludzkiej potrzebie dania z siebie wszystkiego w walce o własną wolność? O tym będzie można przekonać się podczas spektaklu. Bilety w cenie: 60 zł (parter) i 40 zł (balkon). 

Zdjęcie: Katarzyna Chmura

Od jakiegoś czasu festiwalową dobrą tradycją „Siemaszki” są koncerty po spektaklach. Nie inaczej będzie w trakcie 26. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych. Po spektaklu „Turnus mija…” w teatralnym foyer odbędzie się koncert walentynkowy „Nie całuj mnie pierwsza”, podczas którego poszukamy odpowiedzi na pytanie: jak kochają mężczyźni?

Najpiękniejsze piosenki o miłości wykonają aktorzy „Siemaszki”: Michał Chołka, Mateusz Mikoś i Robert Żurek. Akompaniować im będzie pianista Tomasz Jachym. 

15 lutego „Siemaszka” również da się porwać uczuciom. „Love Love Love”, czyli wieczór muzyczno-taneczny z Magdą Skubisz i Domarski Band – muzykami, których publiczność RSK zdążyła już poznać – to propozycja dla tych, którzy zwykli tupać nóżką pod stołem. W repertuarze znajdzie się szeroki wachlarz polskich i zagranicznych przebojów o miłości.

W ostatni dzień „Spotkań” na publiczność czeka recital niekwestionowanej gwiazdy polskiej piosenki aktorskiej Justyny Szafran „The Best Of”. Aktorka i piosenkarka, którą na co dzień możemy podziwiać na scenie Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, ma na swoim koncie udział w wielu programach telewizyjnych oraz występy na największych festiwalach w kraju i za granicą.

Przed laty Justyna Szafran, odtwórczyni tytułowej roli w spektaklu Piaf według Pam Gems w reż. Jana Szurmieja (Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu i Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie), do dziś występuje z repertuarem „paryskiego wróbelka”. Z takim samym powodzeniem Szafran wykonuje także utwory m.in. Agnieszki Osieckiej, Juliana Tuwima, czy Charlesa Bukowskiego.

Bilet wstępu na pospektaklowe koncerty kosztuje 30 zł.  

Podczas tegorocznych „Spotkań…” będziemy mieli również okazję zobaczyć kolejną realizację powstałą w ramach Sceny Nowej Dramaturgii. Tym razem będzie to czytanie performatywne „dom galeria” według tekstu Alicji Kobielarz w reżyserii Jana Hussakowskiego.

„dom galeria” to potraktowana z humorem i dystansem do spraw ludzkich opowieść przedmiotów. Razem z aktorami „Siemaszki” zanurkujemy w świecie złożonym z obiektów, aby za ich pośrednictwem opowiedzieć o odrzuceniu, wykluczeniu, poszukiwaniu sensu własnego istnienia i przynależności.

Wstęp na czytanie kosztuje 10 zł. 

Bilety na poszczególne wydarzenia 26. Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych można nabyć osobiście w kasach Teatru oraz poprzez stronę internetową www.teatr-rzeszow.pl.

(jg)

PROGRAM 26. RZESZOWSKICH SPOTKAŃ KARNAWAŁOWYCH:

Piątek (14 lutego)

– 19:00 – „Turnus mija, a ja niczyja”. Operetka sanatoryjna Igi Gańczarczyk i Darii Kubisiak, reżyseria Cezary Tomaszewski, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (110  min)/ Duża Scena

– 21:00 – WINO-MUZYKA-ICH TRZECH, „Nie całuj mnie pierwsza” – koncert walentynkowy w wykonaniu Michała Chołki, Mateusza Mikosia i Roberta Żurka/ foyer

Sobota (15 lutego)

– 18:00 – „Opowieści o Iwanie” Iwana Mikolajczuka, reżyseria Wadym Sikorskij, Narodowy Ukraiński Teatr Dramatyczny im. M. Zańkowieckiej we Lwowie (120 min, 1 przerwa)/ Duża Scena

– 20:30 WINO-MUZYKA-TANIEC -„Love Love Love” wieczór muzyczno-taneczny z Magdą Skubisz i Domarski Band/ foyer

Niedziela (16 lutego)

– 16:00 – „dom galeria” Alicji Kobielarz, reżyseria Jan Hussakowski (czytanie performatywne)/ Scena Nowej Dramaturgii Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie/ Szajna Galeria

– 18:00 – „Salto w tył”  Oty Pavla, reżyseria Maćko Prusak, Teatr Ludowy w Krakowie (110 min)/ Duża Scena

– 20:00 WINO-MUZYKA-ONA – Recital Justyny Szafran The Best Of/ foyer

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama