Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

W tym roku w Rzeszowie będą dwie imprezy naukowe. Jedną z nich w maju organizuje Stowarzyszenia „Explores”. Co oferują na swoim Pikniku Nauki „Eksploracje”? Pokazy, wykłady, prelekcje, a nawet małą wyprawę.

Na przełomie maja i czerwca czekają nas dwie imprezy związane z popularyzacją nauki. Jedna z nich to dobrze znany mieszkańcom Rzeszowa Dzień Odkrywców – Interaktywny Piknik Wiedzy. W tym roku odbędzie się już jego dziewiąta odsłona tego wydarzenia. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ

Dzień Odkrywców odbędzie się po raz pierwszy na terenie Politechniki Rzeszowskiej. Imprezę organizuje  firma Polimedia wraz z PRz, ale tym razem bez Stowarzyszenia „Explores”, które dla mieszkańców stolicy Podkarpacia szykuje własną imprezę. Jaką? Piknik Nauki „Eksploracje” w dniach 25-27 maja.

Głównym celem wydarzenia jest zwiększenie zainteresowania nauką techniką oraz nowoczesnymi metodami przekazywania wiedzy, popularyzacja nauki, doświadczalne i angażujące ukazanie wiedzy naukowej i technicznej, lokalnych osiągnięć naukowych, bogactwa zasobów przyrodniczych, specyfiki i kierunków rozwoju rzeszowskiego ośrodka akademickiego. 

W repertuarze „Eksploracji” znajdziemy pokazy naukowe, intrygujące warsztaty poznawcze oraz interaktywne eksponaty ulokowane w przestrzeni miasta i w murach Uniwersytetu Rzeszowskiego. Nie zabraknie także prelekcji, miniwykładów, prezentacji, warsztatów, plenerowych stoisk wystawienniczych oraz konkursów.

Piknik będzie składał się z czterech niezależnych modułów: „Preludium”, „Piknik”, „Wyprawa”, „Finał”, które będą ukierunkowane na pokazanie różnorodności i wzajemnych powiązań pomiędzy trzema makro-obszarami wiedzy, opisanymi za pomocą haseł „My Ludzie”, „Świat Wokół Nas” oraz „Nasza Cywilizacja”.

Pierwszy moduł rozpocznie się 25 maja (piątek) o godz. 18:00 na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie będą poruszane zagadnienia dotyczące makro-obszaru „Nasza Cywilizacja”, prezentujące osiągnięcia cywilizacji: technikę, kulturę i odkrycia.

Z kolei w sobotę (26 maja) w godz. 11:00-18:00 odbędzie się piknik plenerowy w rejonach placu pomnika Armii Krajowej, ul. Szopena, al. Lubomirskich oraz na parkingu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. W tym dniu zostaną poruszone zagadnienia dotyczące wszystkich makro-obszarów wiedzy, łączące naukę, technikę oraz kulturę jako wspólny dorobek cywilizacyjny.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Kolejny dzień (27 maja) naukowej imprezy – „Wyprawa” – rozpocznę się o godz. 11:00. Tym razem miłośnicy wiedzy przeniosą się na bulwary, zalew i w rejony rezerwatu Lisia Góra, aby poruszyć zagadnienia dotyczące makro-obszaru związane z przyrodą, jej ochroną, ekologią i bioróżnorodnością.

„Eksploracje” zakończą się w niedzielę o godz. 18:00 w budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podczas finału zostaną poruszone zagadnienia dotyczące makro-obszaru „My Ludzie”, związane z człowiekiem, jego anatomią, fizjologią i psychologią oraz zdrowiem.

Podczas Pikniku Nauki „Eksploracje” naukowe zaplecze będą zapewniać tęgie umysły z całej Polski m.in. z Narodowego Centrum Badań Jądrowych z Warszawy, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej z Krakowa, Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego z Niepołomicach, Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz Pracowni Badań i Edukacji Historycznej. Obecne będą także szkoły różnych szczebli oraz przedstawiciele programu Kluby Młodych Odkrywców.

Jeśli chcesz wesprzeć organizatorów pikniku oraz poczuć się częścią tak intrygującej imprezy naukowej konieczne zajrzyj na platformę PolakPotrafi.pl. Stowarzyszenie „Explores” w taki sposób próbuje także zebrać pieniądze na organizację Pikniku. Cel to 10 tys. zł. Wesprzeć imprezę możesz TUTAJ. 

Na wspierających imprezę czekają m.in. zabawki edukacyjne, książka edukacyjna dla dzieci „Abecadło-Śmieciadło”, dyplom w formie starodruku z pieczęcią, pełnienie funkcji asystenta podczas pokazów, tytuł „Fundatora Stoiska”, voucher na indywidualne (rodzinne) pokazy naukowe „Magiczna Nauka” prowadzone w domu darczyńcy, zwiedzanie jednego z laboratoriów Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz indywidualny kurs biologii molekularnej połączony z eksperymentowaniem w laboratorium Wydziału Biotechnologii UR.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl     

Reklama