Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Człowiek – otaczająca go przyroda i cywilizacja, w tym lotnictwo i kosmonautyka będzie głównym tematem wystaw w Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Pierwsze zajęcia ruszają 8 marca.

Centrum „Łukasiewicz” w Jasionce regularnie będzie można odwiedzać od 31 marca, jednak już w marcu startują pierwsze zajęcia. – Oferta programowa jest przeznaczona dla wszystkich bez względu na wiek, wykształcenie oraz sprawność – zapewnia Ilona Dusza-Rzeszowska, kierownik Zespołu Rozwoju i Współpracy w PCN „Łukasiewicz”.

Oficjalne otwarcie „Łukasiewicza” odbyło się 15 grudnia 2022 roku, ale potem centrum wybudowane za 76 mln zł na wzór warszawskiego centrum nauki „Kopernik” zamknięto. Twórcy „Łukasiewicza” zapowiadali wówczas, że na otwarcie placówki trzeba będzie poczekać do wiosny 2023 roku.

Do woli będzie można eksperymentować, testować, pytać, doświadczać. W „Łukasiewiczu” znajdzie się prawie 200 interaktywnych eksponatów oraz pięć pracowni: fablab, robotyka, biologia i ekologia, chemia i fizyka. Ekspozycje podzielono na trzy „mikroobszary”: „My, Ludzie”, „Świat Wokół Nas” i „Nasza Cywilizacja”. 

Bez ograniczeń

Tematyka wystaw została powiązana ze specjalizacjami Podkarpacia: lotnictwem i kosmonautyką, jakością życia, informacją i telekomunikacją. Jej sednem ma być człowiek – otaczająca go przyroda i cywilizacja, w tym lotnictwo i kosmonautyka.

Wystawy będzie można zwiedzać dowolnie, bez ograniczeń i wytyczonej ścieżki. Z eksponatów będzie można korzystać według swoich upodobań i zainteresowań. Samodzielnie je uruchamiać i doświadczać.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Zwiedzającym będą pomagać edukatorzy. Mają czuwać nad eksperymentowaniem i użytkowaniem eksponatów. Będą podpowiadać na co warto zwrócić uwagę i odpowiadać na ewentualne pytania.

8 marca w „Łukasiewiczu” odbędą się warsztaty chemiczne, 14 marca – robotyczne, 21 marca – techniczne, 25 marca – robotyczne. Szczegóły wydarzeń znajdziecie na stronie: pcn.org.pl. Szkoły będą mogły zwiedzać centrum nauki 16, 23 i 30 marca.

Kiedy i za ile? 

„Łukasiewicz” będzie czynny od wtorku do niedzieli (w poniedziałek nieczynny). Od wtorku  do czwartku – od godz. 9:00 do 15:00, w piątki – od 9:00 do 20:00, w soboty i niedziele – od 14:00 do 20:00. Wstęp jest płatny. Bilet normalny kosztuje 35 zł, ulgowy – 25 zł, grupowy (10+) – 25 zł. 1 marca ruszyła rezerwacja biletów na stronie pcn.org.pl. 

Odwiedzający będą mogli skorzystać z bezpłatnego parkingu, pod warunkiem okazania biletu wejścia do „Łukasiewicza”. W przypadku braku wolnych miejsc, mogą skorzystać z płatnych parkingów przy lotnisku lub przy G2A Arana.

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

(saba)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama