Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

638 pracowników MPK Rzeszów jest uprawnionych do udziału w referendum strajkowym w spółce, które ruszyło w środę (28 września) bladym świtem.

Referendum rozpoczęło się o godz. 4:00. Urnę ustawiono w świetlicy zajezdni nr 2 MPK przy ulicy Lubelskiej. W komisji, która rozpoczęła rano pracę, zasiadają trzy osoby: Jan Brocki, przewodniczący Związku Zawodowego Kierowców, Wojciech Cwalina, zastępca przewodniczącego ZZ Pracowników MPK, i Łukasz Kielar, kierownik warsztatu. 

Komisja w tym składzie będzie pracowała do godz. 14:00, po południu zostanie wymieniona, drugi skład będzie w komisji zasiadał do 22:00 – do tej godziny potrwa referendum strajkowe. Głosy będzie zliczało sześć osób, będzie mogła w tym uczestniczyć dyrekcja MPK Rzeszów. Czy tak się stanie? Jeszcze nie wiadomo. 

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Głosowanie rozpoczęło się punktualnie o 4:00. Pracownicy MPK odpowiadają na jedno pytanie: „Czy wyrażasz zgodę, aby organizacje związkowe, działające przy MPK Rzeszów Sp. z o.o., w ramach trwającego sporu zbiorowego ogłosiły i przeprowadziły strajk całodzienny domagając się realizacji następujących postulatów od 1 września”. 

Na karcie referendalnej wymienione są żądania związkowców. Jednym z nich jest zrównanie stawek w dwóch pierwszych grupach zaszeregowania kierowców i ustanowienia jednej stawki 21,80 zł na godzinę. Te same zmiany mają dotyczyć pozostałych grup zawodowych, m.in. pracowników warsztatu, administracji i stacji paliw.

Kolejnym żądaniem związków zawodowych jest wzrost wynagrodzeń o 500 zł i wliczenie tej kwoty do podstawy pensji oraz wzrost o 2,94 zł godzinowej podstawy. Trzecim żądaniem jest utrzymanie miesięcznego wskaźnika premii na poziomie nie mniejszym niż średnia premia za rok 2021 do końca 2023 roku. 

Do godz. 7:30 w referendum strajkowym wzięło udział już 20 procent uprawnionych do głosowania. Referendum to efekt fiaska piątkowych negocjacji związków zawodowych w MPK Rzeszów z zarządem spółki przewozowej. Władze MPK nie chcą się zgodzić na żądania związków, proponują wzrost pensji o 500 zł od 1 października, ale w formie dodatku. 

Średnia pensja w MPK aktualnie wynosi ok. 5200 zł brutto. 

(la)

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama