Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

Narodowy Bank Polski w niedzielę (29 września) będzie świętował 100-lecie ustanowienia złotego walutą Rzeczpospolitej Polskiej. Z tej okazji w rzeszowskim oddziale NBP odbędzie się Dzień Otwarty. 

Sejm RP 28 lutego 1919 roku uchwalił nazwę złoty dla waluty Rzeczypospolitej Polskiej. Narodowy Bank Polski, chcąc uczcić to wydarzenie, w najbliższą niedzielę organizuje Dni Otwarte, do których włącza się także rzeszowski oddział NBP przy ul. 3 Maja 12.

Ci, którzy odwiedzą NBP będą mieli okazję zobaczyć ponad 12-kilogramową sztabkę złota, pokój zagadek, czy stanowisko rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych oraz liczenia bilonów. 

W programie także zabawy i konkursy dla dzieci, pokaz umundurowania i uzbrojenia Straży Bankowej, a także wystawy: posterowa „Wielcy polscy ekonomiści” i numizmatyczna „Uczelnie na monetach świata”. 

Podczas Dnia Otwartego będzie można wymienić okolicznościowe monety obiegowe 2 zł i 5 zł, dla zwiedzających będzie wystawa plenerowa „Ojcowie Niepodległości” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. W NBP pojawią się także podkarpaccy policjanci. 

Łasuchy koniecznie powinny się pojawić w NBP o godz. 15:00. To właśnie wtedy będzie okazja do skosztowania tortu przygotowanego na na 100-lecie polskiego złotego. Dzień Otwarty w NBP rozpocznie się o 13:00 i potrwa do 18:00. Wstęp bezpłatny.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama