Zdjęcie: Pixabay

Ponad 560 zawodników, w tym prawie 90 kobiet, weźmie w niedzielę (16 czerwca) udział w II Triathlonie Rzeszowskim. Kierowcy i nie tylko, będą musieli się liczyć z utrudnieniami w ruchu. 

Sportowcy o twardych charakterach i silnej woli w Rzeszowie będą mieli okazję wziąć udział już drugi raz w rzeszowskim triathlonie. Impreza odbędzie się w niedzielę (16 czerwca). 

Podobnie, jak w ub. r. triathlon odbędzie się na dwóch dystansach. Pierwszy to: 1/4 Ironman, gdzie zawodnicy będą musieli przepłynąć 950 m, przejechać rowerem 45 km oraz przebiec dystans 10,5 km. Drugi to 1/8 IM, gdzie mamy pływania 475 m, roweru 22,5 km oraz biegu na 5,25 km.

Wyznacznikiem tych długości są zawody triathlonowe organizowane przez World Triathlon Corporation nazywane właśnie Ironman.

Gdzie będą rywalizować? 

“SwimTri Rzeszów”, który jest organizatorem triathlonu, nie zmienił trasy imprezy – będzie ona taka sama, jak w 2018 roku. To oznacza, że zawodnicy będą pływać na Żwirowni. Na dystansie 1/4 będą do pokonania dwa okrążenia, na krótszym jedno. 

– W tym roku także nie rezygnujemy ze startów tzw. roliing start, czyli wpuszczamy do wody po czterech zawodników co 10 sekund. To wymusza na nas mały akwen – tłumaczy Tomasz Sarna ze stowarzyszenia sportowego “SwimTri Rzeszów”. 

Trasa kolarska będzie obejmować: ul. Kwiatkowskiego, ul. Jana Pawła II, ul. Budziwojską , ul. Podleśną w stronę Przylasku (ok. 3 km) – gdzie będzie nawrót i powrót tą samą trasą do skrzyżowania ul. Kwiatkowskiego i al. Powstańców Warszawy.

Następnie będzie trzeba przejechać przez Most Karpacki do ul. Hetmańskiej i w kierunku ul. Żeglarskiej „pod prąd” obecnie obowiązującego kierunku jazdy. Zawodnicy będą kończyć na parkingu firmy Pratt & Whitney, gdzie będzie znajdować się także strefa zmian T2.

Z kolei część biegowa będzie rozciągać się od parkingu Pratt & Whitney wzdłuż Wisłoka. 

Podobnie, jak w 2018 roku, zawody będą rozstrzygać się kilku kategoriach: OPEN kobiety i OPEN mężczyźni oraz wiekowych: kobiety 16-29 lata, 30-39 lata, 40-49 lata, 50-59 lat oraz 60 lat w górę. Analogiczne kategorie wiekowe są dla mężczyzn. 

– W tym roku mamy zdecydowanie więcej zawodników. Do naszego triathlonu zgłosiło się ponad 560 zawodników, z czego 86 to kobiety – mówi Tomasz Sarna. 

Dla dzieci i młodzieży

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Oprócz triathlonu dla dorosłych odbędzie się także triathlon dla dzieci. I tak młodzi w wieku będą brały udział w Ironkids (6-7 lat), gdzie do pokonania mają 500 m biegu, 8-13 lat – pływanie 50-200 m, bieg 500-2000 m. 

Podczas triathlonu młodzieżowego będzie można zbierać także punkty w Pucharze Świata w kategoriach „Młodzik” i „Junior Młodszy”. Ci do pokonania będą mieć 400 m pływania, 12 km jazdy rowerem i 2 km biegu. Będą także kategorie: „Junior”, „U23”, „Elita”, gdzie do pokonania jest 600 m pływania, 16 km rowerem, 4 km biegu. 

– Na najlepszych zawodników w kategorii OPEN czekają tablety oraz vouchery na fitting rowerowy, czyli profesjonalne dopasowanie parametrów roweru do zawodnika. W biegach młodzieżowych młodzi powalczą z kolei o akcesoria pływackie firmy „Arena” oraz kolumny – mówi Tomasz Sarna. 

Rzeszowski triathlon jest pierwszą z trzech rund Triady Południa. Druga runda odbędzie się w Radłowie w dniach 20-21 lipca, a trzecia w Krakowie 8 września. Na zwycięzców Triady czeka główna wygrana – samochód osobowy.

Utrudnienia w ruchu

W związku z II Triathlonem Rzeszowskim będą utrudnienia w ruchu. W godz. 7:00-18:00 całkowicie zamknięta zostanie ul. Żeglarska. Od 9:00 do 17:00 zamknięty zostanie jeden pas ruchu ul. Hetmańskiej, od ul. Żeglarskiej do skrzyżowania z ul. Powstańców Warszawy i jeden pas ruchu ul. Powstańców Warszawy do ul. Kwiatkowskiego.

Również od 9:00 całkowicie zamknięta zostanie ul. Kwiatkowskiego do hotelu Dwa Bratanki. Natomiast od 11:00 do 17:00 całkowicie zamknięte dla ruchu zostaną: kolejny odcinek ul. Kwiatkowskiego do ul. Jana Pawła II, ul. Jana Pawła II, odcinek ul. Budziwojskiej od ul. Jana Pawła II do ul. Podleśnej i ul. Podleśna.

– Zamykane ulice i odcinki ulic będą wygradzane barierkami i taśmami. Nad bezpieczeństwem uczestników zawodów czuwać będą policjanci ruchu drogowego – poinformował w piątek nadkom. Adam Szeląg, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. 

Objazdy dla miejskich autobusów

II Triathlon Rzeszowski odczują także pasażerowie miejskich autobusów. W niedzielę od ok. 10:00 do ok. 17:00 autobusy linii nr 7, 12, 31 oraz 37 będą kursować objazdami:

Linia nr 7:

– w kierunku Siedlisk: do Powst. Warszawy stadion 06 trasą bez zmian, następnie Powst. Warszawy Dom Studenta 08, gdzie zakończy kurs;

– w kierunku Dworca Lokalnego: od Powst. Warszawy zapora 07 trasą bez zmian;

Linia nr 12:

– w kierunku Budziwojskiej: do Powst. Warszawy stadion 06 trasą bez zmian, następnie Powst. Warszawy Dom Studenta 08, gdzie zakończy kurs;

– w kierunku Trembeckiego: od Powst. Warszawy zapora 07 trasą bez zmian;

Linia nr 31:

– w kierunku Sikorskiego: do Podwisłocze domki 01 trasą bez zmian, następnie Powst. Warszawy, Sikorskiego, Strażacka, Miła i dalej trasą bez zmian;

– w kierunku Lubelskiej: do Miła / Strażacka 01 trasą bez zmian, następnie Strażacka, Sikorskiego, Powst. Warszawy, Podwisłocze i dalej trasą bez zmian;

Linia nr 37:

– w kierunku Poselskiej/Hermanowej: do Sikorskiego 18 trasą bez zmian, następnie Sikorskiego pętla 20, gdzie zakończy kurs;

– w kierunku Trembeckiego: od Sikorskiego pętla 20, następnie Sikorskiego granica 15 i dalej trasą bez zmian;

Na trasach objazdów obowiązują wszystkie przystanki.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama