Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

To historyczne wydarzenie. W niedzielę w Rzeszowie odbędzie się premiera nowego hejnału stolicy Podkarpacia autorstwa Tomasza Stańki. Mieszkańcy będą mogli go słuchać od poniedziałku.

[Not a valid template]

 

Na pomysł, aby nowy hejnał dla Rzeszowa skomponował Tomasz Stańko wpadła Magdalena Mach, dziennikarka rzeszowskiego oddziału Gazety Wyborczej. W marcu zeszłego roku w Filharmonii Podkarpackiej jazzman odbierał zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa.

– Uroczystość rozpoczęła się starym hejnałem. Zaraz potem na scenę wyszedł Tomasz Stańko i zaczął grać – wspomina Magdalena Mach. Wtedy to, w zestawieniu poprzedniego hejnału z nowoczesnymi, oryginalnymi utworami światowej sławy rzeszowianina pojawiła się myśl, że Stańko mógłby skomponować nowy hejnał dla Rzeszowa.

– Zaraz po tym koncercie jazzman wyszedł na foyer, więc podeszłam i zapytałam: „A co by pan powiedział na to, żeby to pan skomponował nowy hejnał dla Rzeszowa?”. Stańko ocenił, że to ciekawy pomysł. Przypomniał też, że napisał już hejnał dla Podkowy Leśnej, gdzie lubi wypoczywać, ale tam hejnał używany jest sporadycznie – opowiada Magdalena Mach.

Dziennikarka postanowiła kuć żelazo póki gorące. – Pobiegłam do prezydenta Tadeusza Ferenca, który stał nieopodal i powiedziałam: „Przed chwilą Tomasz Stańko zgodził się skomponować nowy hejnał dla Rzeszowa. Co pan na to?”. Prezydent odpowiedział: „Możemy to zrobić” – tak Magdalena Mach wspomina rozmowę z prezydentem Rzeszowa.

Brzmienie Stańki bliskie miastu

– To będzie znakomita promocja dla Rzeszowa, oryginalna atrakcja turystyczna a jednocześnie forma upamiętnienia znakomitego jazzmana, który tu się urodził. Bo przecież najlepszym pomnikiem dla muzyka jest wykonywanie jego utworów.

– Stary hejnał był przypadkowy, mógłby być hejnałem każdego innego miasta. Dzwonów wieżowych, które słychać było na nagraniu ani w Rzeszowie, ani nawet na Podkarpaciu nigdy nie było. Natomiast brzmienie trąbki Stańki jest bliskie miastu. Rozbrzmiewało kilkakrotnie w obrębie Starówki, pod wieżą Farną, czy na Rynku – mówi Magdalena Mach.

I tak się zaczęło. A już w grudniu, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, dziennikarka „Wyborczej” dowiedziała się, że hejnał jest gotowy. Mach była zaskoczona i szczęśliwa, że jej pomysł tak szybko został zrealizowany.

– Chcieliśmy znaleźć nową formułę, nie taką charakterystyczną, jakie są dla większości miast. I padł taki pomysł, dlaczego nowy hejnał nie miałby skomponować Tomasz Stańko? Tym bardziej, że urodził się on w Rzeszowie i jakiś czas tu mieszkał. Artysta zgodził się. Hejnał jest troszeczkę nietypowy, ale bardzo ciekawy – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Gdyby nie Magdalena Mach, pewnie nikomu w ratuszu nie przyszłoby do głowy, by Tomasz Stańko lub inny podobnej rangi muzyk skomponował nowy i ciekawy hejnał dla miasta. W grudniu rzeszowska Rada Miasta pomysł zaakceptowała.

Jaki jest nowy hejnał?

Magdalena Mach, która jest specjalistką w dziedzinie kultury i jak niewielu w Rzeszowie zna się na artefaktach kulturowych także z dziedziny muzyki, specjalnie dla Rzeszów News rozpracowała technicznie 2,5-minutowy utwór Tomasza Stańki.

Wszyscy, którzy chcieliby coś powiedzieć o nowym hejnale, ale nie mają pojęcia co, albo wstydzą się ujawniać swoje wrażenia muzyczne, mogą stwierdzić, że hejnał zatytułowany „Na cztery strony świata” to czterokrotne powtórzenie melodii, a każde kolejne jest w transpozycji o sekundę małą w górę.

Jeśli to jest za trudne, to może wystarczy stwierdzenie, że każda melodia ze stron świata składa się z części sygnałowej, motywu typowego dla Stańki o lekko chropowatym, przybrudzonym brzmieniu, a także części ostatniej będącej powtórzeniem części sygnałowej z początku utworu.

– Nowy hejnał wzbudza bardzo pozytywne odczucia, w poniedziałek zapraszamy pod ratusz. Wszyscy będą mogli posłuchać i ocenić – mówi Maciej Chłodnicki.

7 razy w ciągu doby

Nowy hejnał będzie odtwarzany już od poniedziałku (18 stycznia) z głośnika ratuszowego siedem razy w ciągu doby. Pierwszy raz zostanie zagrany o godz. 6:00 rano i tak co trzy godziny do 24:00. Czyli nowy hejnał będzie odtwarzany o tych samych porach, co poprzedni.

Premiera nowego hejnału Rzeszowa podczas niedzielnej (17 stycznia) uroczystości 662. rocznicy lokacji Rzeszowa.  Obchody rozpoczną się o godz. 18:00. Tomasz Stańko w Filharmonii Podkarpackiej wystąpi także z recitalem.

W programie uroczystości zaplanowano jeszcze ceremonię wręczenia Tytułu „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa” prof. dr. hab. Janowi Stankiewiczowi oraz koncert Agi Zaryan z zespołem Jazz Trio. Obchody poprowadzi Laura Łącz.

Wstęp na uroczystość tylko z zaproszeniami.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama