Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News
Reklama

Rzeszów dołącza do ogólnopolskiego protestu “Robimy to dla wszystkich” przeciwko szykanowaniu sędziów. 

Protesty odbędą się w niedzielę, 1 grudnia, w całym kraju. Organizuje je stowarzyszenie sędziów Iustitia. Protesty zaplanowano w kilkudziesięciu miastach. Główna demonstracja odbędzie się w Warszawie przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości. W Rzeszowie o godz. 16:00 przed siedzibą Sądu Apelacyjnego przy al. Piłsudskiego 28.

“Robimy to dla wszystkich” to akcja solidarnościowa z sędziami, którzy są represjonowani za walkę o niezależność sądów i niezawisłość sędziowską.

Chodzi m.in. o sędziego Pawła Juszczyszyna z Sądu Rejonowego w Olsztynie, który zawnioskował o udostępnienie dokumentów związanych z powołaniem członków neo-KRS. Juszczyszyna za to czeka postępowanie przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

Na liście represjonowanych jest też Krystian Markiewicz, szef stowarzyszenia Iustitia, który był ofiarą nagonki hejterskiej przez ludzi związanych z grupą Kasta Watch, jaka zainstalowała się w Ministerstwie Sprawiedliwości. 

Z kolei Olimpia Barańska-Małuszek, sędzia z Gorzowa, ma odpowiedzieć przed sądem dyscyplinarnym za “niezachowanie powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych”.

Postępowanie dyscyplinarne ma również Monika Frąckowiak z Sądu Rejonowego w Poznaniu za to, że podczas zwolnienia lekarskiego pojechała do Danii na spotkanie z sędziami w Danii, które wcześniej było planowane. 

O uchybienie godności sędziowskiej zaś jest oskarżony sędzia Waldemar Żurek z Krakowa, były rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa. Żurek należy do sędziów, którzy najgłośniej krytykują “reformę” wymiaru sprawiedliwości przez rząd PiS.

Iustitia twierdzi, że nie tylko sędziowie są szykanowani, ale też ich najbliższe osoby oraz współpracownicy. 

“To już nie są internetowe przepychanki, oratorskie popisy polityków z telewizorów, sprawy jakiegoś zamkniętego środowiska. To groźby, niszczenie ludzi, wymuszanie posłuszeństwa” – twierdzi stowarzyszenie Iustitia. 

“Nierealne dla zwykłego człowieka sytuacje i bezpodstawne zarzuty, które mają jeden cel – zmusić nas wszystkich do posłuszeństwa” – uważają sędziowie. Alarmują, że jeśli “politycy w całości opanują sądy, nic ich nie powstrzyma przed narzuceniem każdej i każdemu swojej woli”.

“Zdobycie i utrzymanie władzy. Tylko na tym zależy obecnie tym, którzy niszczą niezależnych sędziów” – uważa Iustitia. 

W piątek w Rzeszowie w tej sprawie przed Sądem Okręgowym protestowało ponad 20 sędziów i prokuratorów, m.in. sędziowie Marcin Świerk, Tomasz Wojciechowski, Tomasz Mucha, Grzegorz Maciejowski, a wśród prokuratorów byli Bogusław Olewiński, Jaromir Rybczak i Mariusz Chudzik.

Iustitia apeluje, by na niedzielny protest nie przynosić emblematów partyjnych. Można wziąć ze sobą latarki, lampy, transparenty wyrażające solidarność z szykanowanymi sędziami i prokuratorami, flagi Polski i Unii Europejskiej.

Jest też apel do prawników, by wzięli ze sobą togi przewieszone przez ramię. 

Zdjęcie: Materiały organizatorów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: