Zdjęcie: Pixabay

W niedzielę (30 września) na rzeszowskim Rynku odbędzie XVII edycja obchodów Światowego Dnia Serca. Będzie sześć stref, w których zadbacie o zdrową kondycję serca. 

Dzień Serca to inicjatywa Światowej Federacji Serca przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia, UNESCO i UNICEF-u. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej, dotyczącej chorób serca oraz  promocja zdrowego stylu życia.

Dzień Serca w Rzeszowie rozpocznie się o 13:00. W tym roku płyta Rynku zostanie podzielona na sześć stref. Każda z nich w innym aspekcie dba o zdrową kondycję serca:

– STREFA „ZBADAJ SERCE” – bezpłatne badania (EKG, cholesterol, ciśnienie tętnicze krwi, poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu i porady specjalistów (specjalista ds. leczenia ran przewlekłych, specjalista ds. nietrzymania moczu, kardiolog).

– STREFA „GOTUJ Z SERCEM” – strefa zdrowego żywienia, a w niej – degustacje, gotowanie na żywo, porady dietetyków, nauka układania diety, warsztaty zdrowego gotowania.

– STREFA „AKTYWNE SERCE” – porady fizjoterapeutów – Rowery kardio, porady trenera personalnego, trampoliny, szkolenia wspinaczkowe, nordic walking.

– STREFA „URATUJ SERCE” – miasteczko pierwszej pomocy i ratownictwa a w nim: szpital pluszowego misia, nauka udzielania pierwszej pomocy dorosłym i dzieciom na fantomach, obsługa defibrylatora AED. KRWIOBUS, Alkogogle, narkogogle, prezentacja grup ratowniczych GOPR i WOPR.

– STREFA „RELAKS DLA SERCA” – „Plaża pod ratuszem” – leżakowanie z kubkiem gorącej herbaty.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– STREFA „WIRTUALNE SERCE” – serce 3D, wirtualna rzeczywistość, gry o sercu i dla serca.

Na scenie Rynku odbywać się będą panele dyskusyjne specjalistów z zakresu kardiologii i kardiochirurgii. Zaplanowano też występy zespołów tanecznych, muzycznych, pokazy sportowe, a także konkursy dla dzieci, gry i zabawy.

– Do wzięcia udziału w kampanii zaproszeni zostali znani sportowcy, kluby sportowe, kluby fitness oraz inne – mające na celu promowanie zdrowego stylu życia – poinformowała Agnieszka Gocek z Centrum Medycznego „Medyk”, który jest organizatorem Dnia Serca. 

O 15:45 na scenie Rynku wystąpi Weronika Curyło – finalistka programu The Voice Of Poland.

Wydarzeniem towarzyszącym Dniu Serca jest akcja #dajemyserce. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problematykę chorób układu krążenia i zachęta do działań profilaktycznych. Finałem kampanii #dajemyserce będzie wykonanie na Rynku zdjęcia osób ustawionych w kształt serca.

– Chcemy stworzyć największe ludzkie serce w Polsce – zachęca do udziału w akcji Agnieszka Gocek. 

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama