Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Osiem incydentów związanych ze złamaniem ciszy wyborczej odnotowali do niedzielnego poranka podkarpaccy policjanci. 

– W Krośnie zamalowano plakat, w Przeworsku w ciągu dnia wywieszono plakaty na tablicy ogłoszeń – informowała nas w sobotę wieczorem nadkom. Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji. Oba przypadki są wyjaśniane przez policjantów. 

W niedzielę rano policja przekazała nam informacje o sześciu kolejnych incydentach. W Przemyślu w trzech miejscach zostały zerwane plakaty kandydatów w wyborach. W Rakszawie koło Łańcuta policjanci legitymowali mężczyznę, który niósł zwinięty plakat.

– Sprawdzamy, czy mężczyzna wcześniej zerwał plakat. W Pawłosiowie na terenie powiatu jarosławskiego uszkodzono kilkanaście plakatów wyborczych różnych komitetów. W Woli Żyrakowskiej w powiecie dębickim uszkodzono 9 plakatów wyborczych – mówi nadkom. Marta Tabasz-Rygiel. 

Cisza wyborcza obowiązuje od północy z piątku na sobotę i trwa do niedzieli, do 21:00, czyli do momentu zamknięcia lokali wyborczych. W tym czasie nie wolno rozdawać ulotek wyborczych, ani rozwieszać plakatów i billboardów, zwoływać zgromadzeń o charakterze wieców wyborczych, wygłaszać przemówień politycznych w miejscach publicznych.

Zabronione jest również organizowanie manifestacji, pochodów, demonstracji politycznych, upublicznianie wypowiedzi kandydujących polityków w mediach, publikowanie sondaży wyborczych. Nie można nakłaniać do głosowania na konkretnych kandydatów czy członków danego komitetu wyborczego. Zabroniona jest też agitacja w internecie. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna – nawet w wysokości miliona złotych.

W niedzielę, 13 października, od godz. 7:00 do 21:00 Polacy wybierają 460 posłów i 100 senatorów. Na karcie do głosowania trzeba wstawić znak „X” w kratce obok nazwiska jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata do Senatu.

W lokalu wyborczym dostaniecie dwie karty do głosowania. Na jednej z nich będzie lista kandydatów do Sejmu, na drugiej lista wyborcza do Senatu. Pamiętajcie, by wziąć ze sobą dokument tożsamości.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama