W wyborach zdecydujesz o tym, kto w Twoim imieniu będzie się starał o budowę drogi, jej remont, czy powstanie żłobka, szkoły, zdecyduje gdzie wyrosną bloki, jaka będzie komunikacja. Nie zmarnuj tej okazji!

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Niedziela, 7 kwietnia – w całym kraju, od godz. 7:00 do 21:00, Polacy będą wybierać radnych gmin, powiatów, miast, sejmików wojewódzkich oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów. W wyborach samorządowych startuje blisko 300 tys. osób.

W Rzeszowie są 102 obwodowe komisje wyborcze. Jak znaleźć swoją? Albo na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Rzeszowa albo na stronie Państwowej Komisji Wyborczej: pkw.gov.pl, w zakładce „Wyszukiwarka obwodów”

– Wszystkie komisje zostały otwarte i pracują – poinformowała nas Paulina Ślemp-Hejnowicz, dyrektor rzeszowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.  

W lokalach wyborczych otrzymacie cztery lub trzy karty do głosowania w zależności od miejsca zamieszkania. W Rzeszowie mieszkańcy dostaną trzy karty, bo to miasto na prawach powiatu. Podobnie jest w Krośnie, Tarnobrzegu i Przemyślu. 

W Rzeszowie mieszkańcy dostaną kartę na szarym tle do rady gminy (miasta), kartę na niebieskim tle do sejmiku województwa i kartę na różowym tle z nazwiskami kandydatów na prezydenta miasta – jest ich sześciu, do rady miasta kandyduje 214 osób. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W drodze do lokalu wyborczego, miej dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport ze zdjęciem. Może to być także książeczka wojskowa ze zdjęciem, potwierdzająca tożsamość wyborcy – precyzuje Państwowa Komisja Wyborcza.

Można też wylegitymować się dowodem osobistym w aplikacji mObywatel (można z niej skorzystać także w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu). W każdym z lokali wyborczych będą długopisy. Można wziąć jednak swój.

Nie ma przeszkód prawnych, aby nawet cztery razy pojawić się w dniu wyborów w lokalu wyborczym i osobno głosować w wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta, do rady gminy, do rady powiatu i do sejmiku.

Zasady głosowania są niezmienne. W kratce przy wybranym kandydacie trzeba postawić znak x. Odradzamy stawanie znaku np. „v”, czyli „ptaszka”. Nasz głos może być uznany za nieważny. 

Zbiorcze wyniki wyborów samorządowych poznamy w środę. W niedzielę wyborczą PKW będzie informowała wyłącznie o frekwencji i incydentach wyborczych. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama