Zdjęcie: Andrzej Błoński / Rzeszów News

Chorwacki przysmak z kociołka, „Straszny dwór” Moniuszki i jarmark rękodzieła i produktów regionalnych – to tylko kilka wydarzeń z bogatego programu 16. Święta Paniagi, które odbędzie się w piątek (3 maja).

Tegoroczne urodziny dawnej ul. Pańskiej będą obchodzone po chorwacku. W ten sposób zostanie uhonorowane nowe miasto partnerskie Rzeszowa – Split. Podczas Święta Paniagi nie zabraknie także akcentów związanych z Rokiem Moniuszkowskim.

Tym najbardziej wyraźnym będzie finałowy koncert o godz. 19:00 na scenie rzeszowskiego Rynku. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej oraz absolwenci i studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w koncercie zaprezentują fragmenty „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki w reżyserii Ryszarda Cieślika.

Zanim jednak finał, to warto wspomnieć o początku. Uroczyste rozpoczęcie Święta Paniagi zaplanowano w samo południe na scenie przy wieży farnej. To właśnie stamtąd wyruszy także taneczny korowód, który będzie miał swoją metę przy kolejnej scenie obok fontanny multimedialnej.

Poza tym, na rzeszowian będą czekać jeszcze dzień otwarty w Radiu Rzeszów, mnóstwo koncertów, wystaw, m.in. w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa i w plenerze, filmów w kinie Zorza. Nie zabraknie też pokazów pokazy snycerstwa i metaloplastyki w fosie Zamku Lubomirskich, spektakli w wykonaniu aktorów z Teatru Maska oraz jarmarku rękodzieła i produktów regionalnych, do którego zgłosiło się ponad 50 wystawców.

Podczas Święta Paniagi nie może oczywiście zabraknąć pysznego jedzenia, które znajdzie się w wielkim kotle na rogu ulic Zamkowej i 3 Maja. Tym razem będzie serwowana chorwacka Gazdaricin, czyli zupa gulaszowa z wieprzowiną i indykiem.

Szczegółowy program 16. Święta Paniagi znajdziecie TUTAJ.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama