Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu kadr z filmu "Synek"
Reklama

Efekt rocznej pracy 19 uczestników warsztatów filmowych CamON! zobaczycie w najbliższy piątek (28 stycznia) w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. 

Organizatorem Cumą! była Podkarpacka Komisja Filmowa. Uczestnicy przeszli przez wszystkie najważniejsze etapy produkcji – od pomysłu na film, przez pracę na planie, po postprodukcję, aż po realizację przez członków grupy wspólnych etiud fabularnych.  Założeniem programu jest praca stałej grupy złożonej z początkujących, jak i bardziej zaawansowanych twórców z regionu Podkarpacia.

Warsztaty CamON koordynuje Katarzyna Mazurkiewicz. Członkowie realizują swoje fabularne i dokumentalne projekty pod okiem doświadczonych i nagradzanych profesjonalistów z branży. Na przestrzeni 5 lat byli to m.in. Maciej Bochniak, Aneta Hickinbotham, Przemysław Chruścielewski, Artur Wyrzykowski, Artur Zaborski, Michał Robaczewski, Joanna Malicka, Paweł Chorzępa, Maciej Cuske.

W piątek w sali widowiskowej WDK w Rzeszowie o godz. 17:00 zobaczymy na ekranie efekt rocznej pracy 19 uczestników warsztatów, prowadzonych przez filmowców Pawła Chorzępę i Macieja Cuske.

„Dy$zka” (dziesięć złotych) to niewiele, banknot krąży z rąk do rąk, nie ma swojego właściciela, tylko przelotnych posiadaczy. Rozchodzi się nie wiadomo kiedy, jedni go gubią, drudzy znajdują, jeszcze inni nie zwracają na niego uwagi.

Gdyby spersonifikować 10 zł, nadać Mieszkowi z nominału cechy żywego człowieka, można by zaobserwować jego oczami niejedną sytuację. Życiowe rozdroża i codzienna rutyna, spotkania po latach i nowe znajomości, nuda i ekscytacja – wszystko obok nas, podglądane przez milczącą postać Mieszka, po którym nie poznamy ani aprobaty ani dezaprobaty.

Tegoroczna etiuda CamONowców trwa około 40 minut i składa się z 9 epizodów. Wystąpiło w niej kilkunastu aktorów i statystów, zaangażowanych z Lubaczowa, Rzeszowa i okolic. Zdjęcia realizowane były we wrześniu 2021 roku w Lubaczowie.

Po pokazie „Dy$zki” i krótkiej dyskusji z prowadzącymi i uczestnikami warsztatów, Podkarpacka Komisja Filmowa zaprasza na projekcję filmu „Synek” – nagradzanego dokumentu w reżyserii Pawła Chorzępy, opiekuna warsztatów CamON.

„Synek” to historia trudnej miłości między ojcem a synem oraz nieustającej walki o wolność. Marcin – główny bohater – został skrzywdzony przez rodziców. Matka piła w trakcie ciąży, przez co urodził się z zespołem FAS, a w wieku 12 lat został odebrany rodzicom z powodu ich uzależnienia od alkoholu. Dom dziecka zabrał mu dzieciństwo.

Mimo wielu złych doświadczeń po osiągnięciu pełnoletności postanowił wrócić do ojca i podjąć próbę zbudowania z nim relacji na nowo. Znalezienie dla siebie własnego miejsca – azylu, jakim okazuje się ptaszarnia – napawają Marcina nadzieją. Jednak nieustająca opieka nad ojcem alkoholikiem wciąż podcina mu skrzydła. Film wielokrotnie nagradzano i nominowano na festiwalach filmowych, m.in. w Polsce, Hiszpanii, na Węgrzech.

Wydarzenie jest bezpłatne. Wejściówki dostępne będą przed wydarzeniem w portierni WDK. Podczas 5. finału CamON obowiązywać będą aktualne obostrzenia sanitarne.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama