Zdjęcie: Pixabay

W piątek o godz. 19:00 Filharmonia Podkarpacka wyemituje koncert na swoim kanale na YouTube. W programie Offenbach, Strauss, Brahms i Czajkowski.

W piątkowy wieczór w filharmonii wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Roberta Naściszewskiego. W programie są uwertura do opery „Orfeusz w piekle” Jacques Offenbacha, walc „Wino, kobieta i śpiew” Johannesa Straussa, „Taniec węgierski” nr 6 i 7 Johannesa Brahmsa oraz „Walc kwiatów” z baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego. 

– To muzyka, która podbiła świat, pogodna, pełna tanecznego temperamentu, idealna na karnawałowy nastrój. Piękne melodie łączą się w niej z doskonałą orkiestracją mistrzów kompozytorskiego rzemiosła – zachęca dyrekcja Filharmonii Podkarpackiej. 

Uwertura do operetki „Orfeusz w piekle” jest wiązanką tematów z całego dzieła – z  porywającym kankanem na czele. Walce Straussa i Czajkowskiego i kompozycje Brahmsa łączą w sobie ślady ludowej muzyki węgierskiej z elementami muzyki Bliskiego Wschodu, Turcji, a także ludów bałkańskich i słowiańskich.

Do rozsławienia „Tańców węgierskich” Brahmsa przyczynił się znakomity skrzypek węgierskiego pochodzenia Joseph Joachim, grając w całej Europie własne transkrypcje tych utworów na skrzypce i fortepian. Dzięki niemu usłyszano je w Warszawie, a potem w Krakowie, w sali Hotelu Saskiego w 1880 roku, z samym Brahmsem przy fortepianie.

Oprac. (cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama