Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Prawie 50 laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej będzie można zwiedzić w najbliższy piątek (23 listopada) podczas czwartej edycji Nocnych Spotkań z Nauką. 

Nocna Spotkania z Nauką są częścią dwudniowych Dni Otwartych, które w czwartek rozpoczęły się na Politechnice Rzeszowskiej. Spotkania są dla wszystkich: dzieci, ich rodziców, młodzieży szkolnej, studentów, miłośników wiedzy, ludzi „ciekawych świata” i zachodzących w nim zjawisk. Impreza potrwa od 17:00 do 22:00.

Głównym punktem wydarzenia będzie zwiedzanie laboratoriów PRz, które na co dzień są dostępne jedynie dla studentów i pracowników. Pracownicy i studenci uczelni będą opowiadać o badaniach realizowanych w poszczególnych laboratoriach, praktycznym wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Będą także przeprowadzać interesujące eksperymenty. Chętni mogą odwiedzić ok. 50 różnych laboratoriów.

Odwiedzający będą mogli dowiedzieć się m.in. jak uzyskuje się niskie temperatury w Laboratorium Kriomagnetycznym oraz jakie są właściwości różnych materiałów poddawanych niskim temperaturom.

W Wydziałowym Laboratorium Badań Konstrukcji będzie można podglądnąć tzw. maszyny wytrzymałościowe i zmęczeniowe oraz sprzęt pomiarowy wykorzystywany do badań konstrukcyjnych, a także elementy, które już zostały poddane tym badaniom. Najmłodsi będą mogli m.in. zmierzyć się z egzaminem wstępnym z rysunku na kierunek architektura.

W laboratoriach Wydziału Zarządzania będzie można zgłębić tajniki kryminalistyki, zanalizować właściwości produktów spożywczych czy sprawdzić jak tworzy się grafikę oraz animację komputerową.

Ponadto będzie można podziwiać ekspozycję samolotów oraz silników lotniczych. Do dyspozycji uczestników będzie także symulator lotu oraz symulator samochodu ciężarowego. Wśród licznych atrakcji, do dyspozycji uczestników będzie także największa na Podkarpaciu ścianka wspinaczkowa w Centrum Fizjoterapii i Sportu Politechniki Rzeszowskiej.

Teatr wysokich napięć

Dużą atrakcją IV Nocnych Spotkań z Nauką będzie „teatr wysokich napięć”. W trakcie pokazu wykorzystane zostaną jedne z największych w swoich klasach transformatory Tesli. 

– Zaprosimy też wszystkich małych i dużych sympatyków eksperymentalnego show na pokazy, podczas których będą mogli „zobaczyć niewidzialne” oraz do „wirtualnego laboratorium”, gdzie będzie można samodzielnie uruchomić maszynę parową czy silnik spalinowy Diesla – mówi Paweł Pasterz z firmy Polimedia, która jest partnerem Dni Otwartych PRz.

Nocne Spotkania z Nauką to również pokazy chemiczne i fizyczne, zajęcia dla najmłodszych oraz prezentacje robotów, łazika marsjańskiego, modeli samolotów, bolidu i wielu innych politechnicznych „gadżetów”. Wstęp na IV Nocne Spotkania z Nauką nie wymaga rejestracji. Udział w nich jest bezpłatny. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie dniotwarte.prz.edu.pl

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: