Zdjęcie: materiały organizatorów

Warsztaty twórczego pisania, wykład dla maturzystów, będą też wątki filozoficzne i coś dla miłośników kina. W piątek, 26 listopada, Noc Anglistów na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Noc Anglistów organizują pracownicy Katedry Anglistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dołączyli do grona 9 innych uniwersytetów z różnych miast Polski. Będą nie tylko zachęcać do studiowania na wydziałach anglistyki, ale też do poznawania kultury, historii krajów angielskiego obszaru językowego. W całej Polsce zaplanowano ponad 80 różnych wydarzeń.

W Rzeszowie to będą wystąpienia i warsztaty on-line.

Pierwszy wykład rozpocznie się o godz. 18:00 – link TUTAJ. To propozycja przede wszystkim dla licealistów, którzy przygotowując się do matury zmagają się z czasownikami frazowymi. Są one powszechnie używane w języku angielskim, ale też trudne do opanowania, m.in. dlatego, że mają wiele znaczeń. Jak je przyswoić i dlaczego nie warto uczyć się ich na pamięć? To wyjaśni dr hab. Ewa Konieczna.

Następnie, o godz. 19:00 (link – TUTAJ) będzie wykład dla tych, którzy lubią trudne pytania i niebanalne odpowiedzi. Pastor dr Simon Perry z Uniwersytetu Cambridge przybliży historię myśli filozoficznej, opowie jak była odbierana przez kolejne pokolenia myślicieli i co z tego pozostało do czasów współczesnych. Dr Perry współpracuje z  Uniwersytetem Rzeszowskim, ostatni raz był w Rzeszowie w lipcu.

O godz. 20:00 będzie wykład poświęcony filmowym adaptacjom tekstów literackich (link – TUTAJ). Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. Elżbieta Rokosz opowie, czym się kierują reżyserzy i scenarzyści przekładając dzieła literackie na duży ekran, jak teksty są modyfikowane dla współczesnych odbiorców i dlaczego miłośnicy literatury nie zawsze akceptują kinową wersję swojego ulubionego dzieła.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na koniec, o godz. 21:00, rozpoczną się warsztaty twórczego pisania, nagrane kilka dni temu. Jego uczestnicy mieli za zadanie wybrać spośród listy angielskich słówek 7 wyrazów, a następnie ułożyć z nich wiersz. Mieli na to 10 minut. Warsztaty prowadziła Amerykanka polskiego pochodzenia. Cecilia Woloch jest pisarką i nauczycielką, mieszka w Los Angeles, a w trwającym roku akademickim, jako stypendystka Fulbrighta, wykłada na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Organizatorem głównym Nocy Anglistów jest Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W inicjatywie biorą udział jeszcze: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Pedagogiczny im KEN w Krakowie, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Łódzki oraz Uniwersytet Rzeszowski. 

Więcej informacji znajdziecie na nocanglistow.pl.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama