Zdjęcie: Materiały organizatorów
Reklama

Chcesz się sprzeciwić zmianom klimatu? Przyjdź na “Protest Tysięcy Miast”, który dzisiaj (20 września) odbędzie się w tysiącach miast na całym świecie. Także w Rzeszowie. 

Międzynarodowy “Protest Tysięcy Miast” odbędzie się przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku, gdzie 23 września spotkają się liderzy polityczni z całego świata, by podjąć nowe zobowiązania w sprawie klimatu.

Właśnie dlatego trzy dni wcześniej ludzie z całego świata wyjdą na ulice z żądaniem, by władze wszystkich szczebli ogłosiły klimatyczny stan wyjątkowy i zobowiązały się do przejścia na 100 procent czystej energii. Protesty klimatyczne (20 września) koordynują międzynarodowe oddziały Fridays for Future (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny).

Podczas “Protestu Tysięcy Miast” miliony uczniów i studentów, rodziców i dziadków będą protestować w tysiącach miast na całym świecie, by pokazać, że nie zgadzają się na bierność polityków wobec pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. 

“Upały, ograniczenia w dostępie do wody, susze, powodzie i gwałtowne burze to zaledwie przedsmak świata, w którym przyjdzie nam żyć, jeśli nie zatrzymamy wzrostu globalnej temperatury na poziomie 1,5 st. C. 

Jeśli nie będziemy naciskać na polityków, jeszcze za naszego życia na półkach w sklepach zacznie brakować żywności z powodu strat w rolnictwie, wyjście z domu za dnia w lato będzie zagrożeniem dla zdrowia, natomiast Wisła będzie na zmianę wylewać i zanikać” – twierdzą organizatorzy “Protestu Tysięcy Miast”. 

W piątek młodzież na całym świecie opuści lekcje, by wspólnie bronić naszej planety. Do protestu dołącza również Rzeszów. – Chcemy zwrócić uwagę ludzi na zagrożenia związane z kryzysem, który dotknie nas wszystkich już w niedalekiej przyszłości – wyjaśnia Monika Kolasińska z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Rzeszowie. 

W Rzeszowie protest rozpocznie się o godz. 12:00 przed pomnikiem Czynu Rewolucyjnego. Stamtąd uczestnicy manifestacji przejdą ulicą Sokoła w kierunku ulicy Grunwaldzkiej, następnie pod ratusz. Tam zaplanowano przemowy znanych osób, będzie też można zdobyć informacje o aktualnym stanie naszej planety. 

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: