Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

– Nie będziemy grać utworów taty. Stworzymy inny sposób narracji – mówi Anna Stańko o koncercie „Toast urodzinowy dla Tomasza Stańki”, który piątek (12 lipca) odbędzie się przy fontannie multimedialnej w Rzeszowie.

Wielkimi krokami zbliżają się 77. urodziny Tomasza Stańki – wirtuoza trąbki, „ojca polskiego jazzu” urodzonego w Rzeszowie. Z tej okazji 11 lipca w Warszawie i 12 lipca w stolicy Podkarpacia odbędzie się koncert „Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko”, który zorganizowano z inspiracji Anny Stańko – córki i wieloletniej menedżerki artysty. 

„Cieszę, się, że udało się doprowadzić do tego, że będziemy świętować urodziny taty w Warszawie i w Rzeszowie” – mówiła niedawno w radiowej „Dwójce” Anna Stańko. „Dzięki wsparciu Teatru Studio i miasta Rzeszów będziemy celebrować wesoły moment narodzin taty i to, że on był z nami i przez te wszystkie lata stworzył tą przepiękną muzykę”.

W Rzeszowie dla Tomasza Stańki przy fontannie multimedialnej od 19:30 zagrają: duet Skalpel, czyli Marcin Cichy i Igor Pudło, których w 2006 roku wyróżniono „Paszportem Polityki”. Podczas „Toastu…” artyści zaprezentują się w repertuarze inspirowanym muzyką Mistrza. 

Solo dla Tomasza Stańki, napisane specjalnie na tę okazję, zagra wybitny amerykański trębacz, Leo Smith. W rozmowie z „Dwójką” Anna Stańko wspominała, że podczas jednego z festiwali w Bielsku-Białej, który organizowała przez wiele lat z ojcem, była nawet zazdrosna o to, że Smith może się okazać lepszym trębaczem niż Tomasz Stańko. 

Podczas rzeszowskiego koncertu wystąpią także członkowie nowojorskiego Kwartetu Tomasza Stańko – David Virelles na fortepianie, Gerald Cleaver na perkusji, z towarzyszeniem Sławomira Kurkiewicza na kontrabasie.

Celowo nie zaproszono trębacza. Chodzi o to, by wyraźnie wybrzmiał brak trąbki. „To nie będzie tak, że będziemy grać utwory taty, że mamy jego kompozycje, ktoś gra na trąbce. Chodzi o to, aby w jakiś inny sposób stworzyć narrację. Wiadomo, że już nigdy nie będzie tak, jak było z tatą. Tego nie powtórzymy” – mówiła w „Dwójce” Anna Stańko. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Po koncercie miłośnicy Tomasza Stańki w pubie Lord Jack w Rynku będą mogli wspominać dalej Mistrza. Na 22:30 zaplanowano koncert Sophia Grand Club. Wystąpią: Vitold Rek – kontrabas, Kuba Płużek – instrumenty klawiszowe, Bartłomiej Prucnal – saksofony, Maksymilian Olszewski – perkusja oraz Eskaubei – rap, spoken word. Po koncercie jam session.

Tomasz Stańko był jednym z najpopularniejszych muzyków jazzowych, wirtuozem trąbki o światowej sławie. Niewielu było i jest muzyków jazzu, którym tak udało się opanować ten instrument. Stańko koncertował na najważniejszych scenach świata. Magazyn “The New Yorker” pisał o nim: “Jeden z najbardziej oryginalnych i twórczych trębaczy jazzowych na świecie”. 

Tomasz Stańko otrzymał wiele nagród i wyróżnień także za granicą, był pierwszym laureatem Europejskiej Nagrody Jazzowej. 18 listopada 2014 r. został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Stańko jest także autorem nowego hejnału Rzeszowa „Na cztery strony świata”.

Tomasz Stańko zmarł 29 lipca 2018 roku. Żegnały go najważniejsze międzynarodowe dzienniki, jak “The New York Times”, “LA Times”, “The Guardian”, “El Pais”, “The Herald”. Stańko urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie. Jego matka pochodziła ze Zwięczycy, a ojciec z Rzeszowa. W wieku 7 lat wyjechał wraz z rodziną do Krakowa. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama