Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Ostatnie godziny na obejrzenie wystawy „Andy Warhol – przed i po” w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. W piątek, 14 czerwca, finisaż wyjątkowej wystawy. Zagra na nim zespół Tołhaje.

Wystawę prac twórcy pop-artu w muzeum można było oglądać przez ostatnie dwa miesiące – od 11 kwietnia. Około 100 prac ikony popkultury przyjechało do Rzeszowa ze słowackich Medzilaborzec, gdzie znajduje się Muzeum Sztuki Współczesnej Andy’ego Warhola.

Muzeum w Medzilaborcach jest remontowane, dlatego w tym okresie najważniejsze dzieła Warhola prezentowane są w wielu europejskich miastach. Wystawa była już w chorwackim Dubrowniku. Po ekspozycji w Rzeszowie, pojedzie do francuskiej Nicei.

W Rzeszowie wystawę „Andy Warhol – przed i po” można oglądać tylko do niedzieli, 16 czerwca. Prace jednego z najbardziej wpływowych artystów XX wieku przyciągnęły w naszym mieście około 7000 zwiedzających. 

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Na zakończenie tego wyjątkowego wydarzenia, które jest wynikiem współpracy samorządowej Kraju Preszowskiego z Województwem Podkarpackim, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie przygotowało na piątek, 14 czerwca, wyjątkowy koncert zespołu Tołhaje. 

Koncert na muzealnym wirydarzu (ulica 3 Maja) rozpocznie się o godz. 19:00, wstęp bezpłatny tylko z wejściówkami, które można było odbierać przy kasie muzeum. Ostatnie wejściówki rozeszły się w czwartek. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Bieszczadzka grupa Tołhaje, której muzyczne inspiracje sięgają Bojków i Łemków, zagra materiał z wydanej w 2018 roku płyty „Mama Warhola”, która powstała na podstawie rusińskich pieśni ludowych zaśpiewanych przez mamę Andy’ego Warhola – Julię.

Przywołała ona z pamięci muzykę swej młodości i nagrała winylową płytę z tradycyjnymi utworami, którą wysłała do swojej siostry mieszkającej we wsi Mikova (Słowacja). Te pieśni stały się osnową płyty Tołhajów.

Co warte podkreślenia, Julia Zavacka (1892-1972) miała wpływ na działania twórcze syna. Młody Andy z upodobaniem w swoich reklamach, materiałach promocyjnych powielał jej kaligrafię, opierał się na jej sugestiach w kwestiach artystycznych. 

Dzięki zespołowi Tołhaje pieśni i głos Mamy Warhola będzie można usłyszeć podczas piątkowego koncertu. Tuż przed finisażem, marszałek podkarpacki Władysław Ortyl i Milan Mayerski, przewodniczący Kraju Preszowskiego, podsumują wystawę prac ikony pop-artu. 

(RzN)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama