Reklama

W poniedziałek o północy (14 lipca) mija ostatni dzień głosowania na projekty Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Przybywa głosów oddanych przez internet.

Waldemar Szumny, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, poinformował nas, że do piątku do godzin popołudniowych z oddanych kart wprowadzono już do systemu 2 tys. głosów. Kart jest znacznie więcej. Jeszcze tydzień temu Szumny sygnalizował nam, że zainteresowanie oddawania głosów na projekty RBO 2015 jest małe, ale jednocześnie podkreślał, że największe będzie w ostatnich dniach głosowania. I to się potwierdza.

– Myślę, że np. liczby głosów wprowadzonych będą w ciągu każdego dnia powiększać się o tysiące – przewiduje Waldemar Szumny.

Wzrosła także liczba oddanych głosów przez internet. Jeszcze tydzień temu było ich tylko 6. Do piątku  internetowych głosów było około 650. Czas oddawania głosów na 51 projektów mija w poniedziałek o północy.

W pierwszej edycji RBO w głosowaniu wzięło udział 35 tys. osób. Nie wiadomo, czy ten wynik uda się powtórzyć, bo w promowanie głosowania specjalnie nie angażował się ratusz. Dopiero w ostatnich dniach na stronie oficjalnej urzędu, po naszej publikacji, zamieścił baner przypominający o głosowaniu na projekty RBO. Przypomnienie pojawiło się też na oficjalnym profilu ratusza na Facebooku – Stolica Innowacji.

– Trudno nie dostrzec, że miasto nie nagłośniło w dostateczny sposób samej idei budżetu obywatelskiego. Gdyby nie zapał mediów, to w ogóle nie słychać by było o takiej formie partycypowania mieszkańców we władzy – uważa Waldemar Szumny, który o swoich pierwszych wnioskach z głosowania na RBO 2015 napisał na blogu Rzeszów News. Więcej czytaj TUTAJ.

Na projekty RBO można głosować od 24 czerwca. W drugiej edycji do wydania będzie 6,5 mln złotych, z czego 500 tys. zł zagwarantowane jest na zadania społeczne: sportowe, edukacyjne, kulturalne, czyli tzw. projekty miękkie. Budżet nowej edycji RBO jest zwiększony o 1,5 mln zł.

Do tegorocznej zgłoszono 98 wniosków, a do głosowania dopuszczono 51 projektów podzielonych na część inwestycyjną (36) i projekty miękkie (15). Z projektami możecie zapoznać się TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ. Głosować można też przez internet TUTAJ.

Głosować mogą mieszkańcy Rzeszowa, którzy skończyli 16 lat. Każdy móże oddać głos na maksymalnie dwa różne zadania z dowolnej kategorii, poprzez wpisanie numerów zadań. Dwukrotne wybranie tego samego zadania jest potraktowane jako jeden głos. W razie wybrania tylko jednego zadania należy w pustej kratce postawić krzyżyk.

Formularz do głosowania dostępny jest TUTAJ. Następnie wypełniony można wrzucić do urny jednego z punktów głosowania: siedzibach rad osiedlowych, kancelarii ogólnej przy ul. Rynek 1, w biurze Rady Miasta Rzeszowa przy al. Pod Kasztanami 8 oraz Punktach Obsługi Mieszkańców w galeriach Plaza, Nowy Świat, Millenium Hall i hipermarkecie Real.

Formularz można także zeskanować i wysłać na adres: rbo@erzeszow.pl lub wysłać tradycyjną pocztą na adres urzędu miasta.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.