Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

„Ziemia z bliska: świat na wodzie, świat na piasku, świat na błocie” – to tytuł wystawy zdjęć autorstwa znanej podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej, które od poniedziałku (1 kwietnia) można oglądać w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

Wernisaż z udziałem Elżbiety Dzikowskiej rozpocznie się o godz. 18:00. Dzikowska jest głównie znana z prowadzenia z nieżyjącym już jej mężem Tonim Halikiem programu podróżniczego „Pieprz i wanilia” w TVP, potem sama prowadziła program „Groch i kapusta”. „Pieprz i wanilia” dla Polaków w PRL-u często jedyną możliwością poznania egzotycznych krajów. Program w 2015 roku powrócił na antenę TVN Biznes i Świat.

Elżbieta Dzikowska jest też autorką wielu książek o Ameryce Łacińskiej, audycji radiowych, przedstawiła 50 wywiadów z artystami w albumie „Polacy w sztuce świata”, wydała cztery tomy subiektywnego i rozgadanego przewodnika „Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce”. Dzikowska pracowała w miesięcznikach „Chiny” i „Kontynenty”, w tygodniku kulturalnym „Radar”, w redakcji filmowo-telewizyjnej Tele-Ar i w Interpress-Filmie.

Znana podróżniczka studiowała na Uniwersytecie Warszawskim najpierw filologię chińską, potem historię sztuki. Elżbieta Dzikowska dużo podróżuję, jest członkiem Polskiego Oddziału „The Explorers Club” i Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Mam różne odznaczenia. Jej pasją są fotografia i odkrywanie Polski.

I właśnie zdjęcia Dzikowskiej od poniedziałku do 24 kwietnia będzie można oglądać w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa (ul. 3 Maja 9). – Inspiruje mnie wprawdzie natura, ale to ja decyduję, jaki jej wybrać fragment, jakie mi odpowiada światło, kiedy nacisnąć wyzwalacz. Oprócz natury ważna jest też sztuka, moje z nią przez lata obcowanie. Dzięki niej to właśnie tak nie inaczej kadruję swoje zdjęcia – wyjaśnia Elżbieta Dzikowska. 

Zdjęcie: Elżbieta Dzikowska
Zdjęcie: Elżbieta Dzikowska

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama