Reklama

Politechnika Rzeszowska zaprasza uczennice szkół ponadgimnazjalnych do udziału w akcji „Dziewczyny na politechniki!”, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek (27 kwietnia).

Akcja rozpocznie się o godz. 10:30 w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej w auli V1.

Dziewczyny będą mogły zobaczyć m.in. laboratoria wydziałowe, a kobiety pracujące oraz studiujące na uczelni opowiedzą o ścieżce kariery, blaskach i cieniach studiowania na uznawanych, tradycyjnie, za „męskie” kierunkach.

W programie przewidziane jest także spotkanie z absolwentkami PRz, które pracują w zawodach zgodnych z ukończonym kierunkiem studiów.

Akcja „Dziewczyny na politechniki” jest wspólnym projektem Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Jej celem jest promocja studiów technicznych, inżynierskich i ścisłych, wśród uczennic szkół ponadgimnazjalnych.

Kobiety są wszędzie

Na Politechnice Rzeszowskiej uczy się ponad 6 tys. studentek. Studiują transport, architekturę, technologię chemiczną, lotnictwo i kosmonautykę, energetykę, inżynierię materiałową i wiele innych kierunków technicznych.

– Ich obecność na tego typu kierunkach jest dowodem postępowego myślenia o kobietach, które z powodzeniem realizują swoje pasje i zainteresowania, rozwijają umiejętności i kwalifikacje w dziedzinach do niedawna, stereotypowo przypisywanych mężczyznom – mówi prof. Marek Orkisz, rektor PRz.

Kobiety studiują na wszystkich 25 kierunkach uczelni. Biorą udział także w licznych projektach studenckich: technologicznych, informatycznych, motoryzacyjnych, lotniczych, chemicznych, a także innych z pogranicza nauk technicznych.

– Budują pojazdy, projektują aplikacje mobilne, organizują akcje charytatywne co – jak pokazuje praktyka – jest nieocenionym atutem w podejmowanej pracy – dodaje rektor Orkisz.

PROGRAM AKCJI

– Godz. 10:30 – START, miejsce: Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne – budynek V (aula V1, parter)

– Godz. 11:00 – RUNDA I: quiz „Bez tabu” – To pytania i zadania nieograniczone przez stereotypy dla uczennic przygotowane przez nasze studentki.

– Godz. 11:30 – RUNDA II: „Jestem kobieta pracująca – żadnej pracy się nie boję.” Spotkanie ze studentkami i absolwentkami uczelni pracującymi w branżach technicznych. Uczennice będą miały okazję porozmawiać o perspektywach pracy, ofertach pracy w inżynierskich zawodach, a także o studiowaniu kobiet na kierunkach technicznych.

– Godz. 12.00 – RUNDA III: wizyta uczennic na wydziałach Politechniki Rzeszowskiej. W ramach zwiedzania wydziałów – Wielka Bitwa na Selfie. Szczegóły TUTAJ.

– godz. 13.00 – FINAŁ

Rejestracja TUTAJ.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama