Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Montaż niespełna 60 nowych studzienek „pływających” na rzeszowskich ulicach rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Drogowcy obiecują, że w godzinach szczytu prace wstrzymają. 

W przyszłym tygodniu ratusz „odpłynie” na całego! Spokojnie, chodzi o tzw. pływające studzienki. Tym razem zostanie ich wymienionych 57. Prace wykona rzeszowska firma Ferrbud za 287 tys. zł. „Pływające” studzienki zastąpią tradycyjne, które co 2-3 lata zapadają się i utrudniają jazdę kierowcom.

Najwięcej, bo aż 30 nowych studzienek, pojawi się na ul. Strażackiej. Kolejne będą zakładane na ulicach: gen. Maczka, Ofiar Katynia, Batalionów Chłopskich, Łukasiewicza, Robotniczej, Sobieskiego, Targowej, Cieplińskiego, Szopena, Kilara, Kopisto, Podwisłocze, Strażackiej, Ciepłowniczej, bł. Karoliny i Wiktora.

– Studzienki będą wymieniane poza godzinami szczytu. W umowie z wykonawcą mamy zapis, że prace mają być wyłączone między godzinami 6:30 a 9:00 i między 14:30 a 17:00 – mówi Andrzej Świder, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Nowa technologia, tzw. pływająca, polega na wkomponowaniu studzienki w nawierzchnię w taki sposób, że jest ona idealnie dopasowana do asfaltu. Właz studzienki nie jest opierany bezpośrednio na niej, tylko na nawierzchni asfaltu. 

– Do tej pory wieko studzienki było opierane o nią i później „oklejano” ją asfaltem. W „pływającej” technologii studzienka ma swój „pierścień”, który jest nasadzony na asfalt, dzięki czemu obciążenie nie rozkłada się na studzienkę, tylko bezpośrednio na asfalt – tłumaczy Andrzej Świder. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Zapadające się studzienki kanalizacyjne lub rewizyjne na drogach to zmora polskich miast. Rzeszów pod tym względem nie jest wyjątkowy. Problem szczególnie dotkliwy jest w miejscach, gdzie ruch jest bardzo duży.

Studzienki wykonane w starej technologii na najbardziej ruchliwych ulicach trzeba średnio poprawiać co 2-3 lata. Drogowcy zakładają, że te, które zostaną wykonane w technologii pływającej takich poprawek nie będą wymagały w ogóle, a jeśli już, to o wiele rzadziej.

W ubiegłym roku w Rzeszowie wymieniono 74 studzienki na głównych ulicach miasta m.in. w ciągu ulic: Batalionów Chłopskich, Dąbrowskiego, Hetmańskiej, Lisa-Kuli. Wymiana kosztowała ok. 300 tys. zł.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama