Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

27 września przypada 83. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego i święto Wojsk Obrony Terytorialnej. W Rzeszowie odbędą się uroczystości.

Obchody upamiętniające powstanie Polskiego Państwa Podziemnego i Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczną się we wtorek o godz. 12:00 mszą świętą w kościele pw. Świętego Krzyż. Następnie, o godz. 13:00, przed pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów rozpocznie się apel.

Flaga państwowa zostanie podniesiona na masz, zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego i będą przemówienia. Podczas uroczystości, szef gabinetu politycznego Ministerstwa Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki wręczy mjr. Stefanowi Michalczakowi, ps. „Brzoza”, nominację na stopień podpułkownika. 

Stefan Michalczak walczył w czasie II wojny światowej, był żołnierzem AK. Jako łącznik w drużynie dywersyjno-sabotażowej działał na terenie ziemi radomsko-kieleckiej. Za swoją działalność był inwigilowany. Major Michalczak przez lata był prezesem rzeszowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK. Ma 101 lat.

Podporucznik Magdalena Mac, oficer prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, wyjaśnia, że ustanowienie święta terytorialsów w dniu utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego podkreśla historyczną tożsamość żołnierzy, którzy dziedziczą tradycje Armii Krajowej. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

 – W tym dniu pochylamy głowę na znak hołdu dla walczących o wolną Polskę. Tych, którzy zginęli w nierównej walce, byli prześladowani i zamordowani – wyjaśnia ppor. Magdalena Mac.

3. PBOT im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” funkcjonuje od 5 lat. Żołnierze WOT angażowani są m.in do pomocy podczas klęsk żywiołowych i w sytuacjach kryzysowych. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama