Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

– Mieszkańcy powinni mieć jak największą wiedzę o tym, co dzieje się w mieście, oraz wpływ na decyzje – twierdzi prezydent Konrad Fijołek. Powstał projekt uchwały o konsultacjach społecznych w Rzeszowie.

To, że wprowadzi konsultacje społeczne, prezydent zapowiadał w kampanii wyborczej. Teraz przygotował projekt uchwały, który trafi na wtorkowe obrady sesji rady miasta. 

– Zasięgałem już opinii mieszkańców, spotykałem się z nimi i dyskutowałem. Analizowałem też opinie w mediach społecznościowych – przypomina Fijołek. – Konsultacje społeczne przybiorą jednak bardziej formalny charakter – tłumaczy. 

Projekty uchwały dotyczy zasad i trybu przeprowadzania konsultacji. Zakłada on, że konsultacje może zainicjować: prezydent, rada miasta lub grupa co najmniej 300 mieszkańców. 

Ta ostatnia powinna złożyć u prezydenta odpowiedni wniosek. – Dokument ma zawierać opis celu i przedmiot konsultacji, ich zasięg, a także uzasadnienie – przekazuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

O formie konsultacji zdecyduje prezydent. Mogą to być m.in. otwarte spotkania i debaty, badanie opinii mieszkańców w ankietach i sondażach. 

– Konsultacje zostaną uznane za ważne bez względu na liczbę mieszkańców, która weźmie w nich udział. Raporty z konsultacji trafią na stronę internetową Urzędu Miasta Rzeszowa oraz do Biuletynu Informacji Publicznej – dodaje Gernand. 

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: