Będzie nowa jednostka straży pożarnej. Kamień węgielny wmurowany [FOTO]

Reklama

Budynek o powierzchni 18 tys. m kw., garaże, magazyny, stacje do konserwacji do sprzętu ratowniczego, myjnia i sale edukacyjne – tak będzie wyglądała nowa jednostka straży pożarnej, która powstanie w strefie ekonomicznej Rzeszów-Dworzysko. W środę wmurowano kamień węgielny pod inwestycję.

 

Nowa jednostka Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie powstanie na 2-hektarowej działce przy ul. Inwestycyjnej w strefie ekonomicznej Rzeszów-Dworzysko w pobliżu skrzyżowania drogi krajowej nr 94 (stara „czwórka) z drogą ekspresową S19. 

W środowej uroczystości wmurowania symbolicznego kamienia węgielnego wzięli udział zarówno przedstawiciele służb mundurowych, jak i władz samorządowych.

– Nowa jednostka ma znacząco skrócić czas dojazdów do zdarzeń w północno-zachodniej części Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, na A4 i S19 oraz poprawić bezpieczeństwo stref przemysłowych oraz lotniska w Jasionce – wyjaśnia Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie.

Budowa nowej jednostki rozpocznie się jeszcze w październiku br. Wykonawcą jest firma Baudziedzic. Inwestycja o wartości 14,9 mln ma się zakończyć w 2020 roku. Powstanie nowoczesny budynek o łącznej powierzchni 18 tys. m kw.

W nowej jednostce znajdą się biura administracyjne, hala garażowa na 12 stanowisk dla samochodów ratowniczo-gaśniczych, specjalnych pojazdów, łodzi, kontenerów, przyczep oraz innego sprzętu ratowniczego.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Ponadto, powstaną też cztery pomocnicze garaże, magazyny, warsztat, stacja do przeglądów i konserwacji sprzętu ochrony dróg oddechowych i ubrań ochrony chemicznej. Nie zabraknie też myjni dla samochodów pożarniczych, sali edukacyjnej „Ognik” oraz komory dymowej do szkolenia strażaków.

Z powodu brakujących pieniędzy strażacy zrezygnowali z budowy boiska sportowego, bieżni sportowej oraz budynku wspinalni wraz ze ścianą wspinaczkową oraz urządzeń do suszenia węży. Brakujące elementy powstaną, jak tylko znajdą się na to pieniądze.

Nowa jednostka ma również pełnić funkcję rezerwową stanowiska kierowania dla szefa podkarpackich strażaków. W jednostce na Dworzysku ma służyć kilkudziesięciu strażaków, w tym od 9 do 16 na zmiany oraz dwie lub trzy osoby codziennie – po osiem godzin.

Nowa jednostka będzie też placówką dyżurną dla 24 ratowników, którzy muszą pracować przez całą dobę i mieć później tyle samo czasu na odpoczynek.

Zdjęcie: Materiały Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama