Zdjęcie: materiały prasowe

Ponad 1800 osób zapisało się do udziału w 10. PKO Biegu Niepodległości w Rzeszowie, który odbędzie się w najbliższy piątek (11 listopada). 

Start i meta 10. Biegu Niepodległości (10 km) będą na rzeszowskim Rynku. Zawodnicy wystartują o godz. 11:11, po odśpiewaniu hymnu państwowego. Na liście startowej jest już ponad 1800 biegaczy. Zapisy internetowe już się zakończyły, w dniu zawodów opłata startowa wynosi 110 zł, dla spóźnialskich przygotowano jeszcze kilkadziesiąt pakietów.

Patriotycznie i charytatywnie 

10. Bieg Niepodległości to najliczniejsza tegoroczna impreza biegowa w Rzeszowie. Chętni przebiegną ulicami: Kościuszki, Sokoła, Sobieskiego, Grunwaldzką, Piłsudskiego, Cieplińskiego, Zygmuntowską, Jagiellońską, 3 Maja, Lubomirskich, Szopena, Hetmańską i bulwarami nad Wisłokiem. Uczestnicy będą trzymać ponad 30-metrową flagę Polski.

– To wspaniała sposobność do pokazania swojego patriotyzmu, a także wsparcia leczenia małej Poli – mówi Aleksander Puła, dyrektor Makroregionu Korporacyjnego PKO Banku Polskiego, który jest sponsorem biegu.

W miejscach biegu kierowcy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu – od godz. 5:30 rano, ale część pasów zostanie zamknięta dopiero o godz. 10:00. Np. na al. Cieplińskiego i Piłsudskiego zamknięty będzie tylko jeden pas ruchu. Z kolei ulice Zygmuntowska i Jagiellońska będą zamknięte dla ruchu całkowicie.

– Utrudnienia będą minimalne i liczymy, że każdy je zaakceptuje – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. – Cieszmy się z tego, że jesteśmy niepodległym krajem. To, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, dowodzi, że niepodległość nie jest dana nikomu na zawsze i trzeba ją świętować, mówić o niej głośno – zachęca. 

Biuro zawodów na Podpromiu 

Organizatorem Biegu Niepodległości, jak co roku, jest stowarzyszenie „Rzeszów Biega”. To już 40. impreza biegowa organizowana przez to stowarzyszenie.

– Tylko podczas biegów niepodległości rozdaliśmy zawodnikom już potężnego tira bananów, trzy tiry wody i medale, które łącznie ważyły między 4 a 5 ton. W tym roku waga wszystkich medali przygotowanych na bieg to ponad 450 kg – mówi Mirosław Wierzbicki z „Rzeszów Biega”.

Biuro zawodów będzie w hali Podpromie, czynne w czwartek w godzinach 15:00-18:00 i w piątek, od godz. 7:30 do 10:30. Organizatorzy apelują, aby w miarę możliwości odbierać pakiety startowe już w czwartek.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Pobiegną dla Poli

Zawodnicy 10. Biegu Niepodległości mogą włączyć się w akcję charytatywną „biegnę dla…” i pomóc 10-miesięcznej Poli. Dziewczynka choruje na SMA (rdzeniowy zanik mięśni) typ 1, czyli najostrzejszą postać postępującej choroby. Musi być codziennie rehabilitowana. Szansą dla Poli jest terapia genowa, która kosztuje ponad 10 mln zł.

Dziewczynka jest podopieczną Fundacji Siepomaga. Biegacze chętni, by wesprzeć leczenie dziewczynki, przyczepią na koszulkę identyfikatory akcji „biegnę dla Poli”. Fundacja PKO BP, w zamian za ich zaangażowanie, przekaże darowiznę na rzecz Poli. Identyfikatory akcji będzie można odbierać w biurze zawodów w czasie jego pracy.

„Żywa flaga”

Wszyscy uczestnicy 10. Biegu Niepodległości otrzymają koszulki biało-czerwone, tworząc tym samym „żywą flagę”, oraz specjalny okolicznościowy medal.

Zawodnicy będą sklasyfikowani według kategorii: K.M. – 16 (16-19 lat), K.M. – 20 (20-29 lat), K.M. – 30 (30-39 lat), K.M. – 40 (40-49 lat), K.M. – 50 (50-59 lat), K.M. – 60 (60 i starsi), najlepszy rzeszowianin i rzeszowianka. W każdej zostaną nagrodzone trzy pierwsze miejsca: 200, 150 i 100 zł.

Z tych klasyfikacji wyłączono pierwszych pięciu zawodników i zawodniczek, którzy będą sklasyfikowani w biegu OPEN. W tym zwycięzca otrzyma  800 zł, za drugie miejsce jest 700 zł, za trzecie – 600 zł, za czwarte – 500 zł, a piąte – 400 zł. W kategorii najlepszy Polak/Polska nagrody będą za trzy pierwsze miejsca, odpowiednio: 800 zł, 700 zł i 600 zł. 

Z okazji dziesiątej, jubileuszowej edycji biegu dodatkowe nagrody otrzymają zawodnicy, którzy zajmą miejsca: 100, 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900 i 1000.

Zdjęcie: materiały organizatorów

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama