Podwyżki woda ścieki
Zdjęcie: Pixabay
Reklama

9 proc. więcej zapłacą rzeszowianie jeszcze w tym roku za wodę i ścieki. Wody Polskie zatwierdziły podwyżkę. Są stawki na trzy lata.

Wody Polskie zatwierdziły stawki za wodę i ścieki dla Rzeszowa. Finalnie ceny wzrosną o ok. 9 proc. To nieco mniej niż wnioskowało początkowo Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie.

– Pierwotny wniosek taryfowy, który MPWiK przedstawił w styczniu, zakładał podwyżki cen wody o ok. 16 proc i ścieków o ok. 11 proc. – mówi Krzysztof Gwizdak, rzecznik rzeszowskiego oddziału Wód Polskich. 

To oznaczałoby wzrost cen za wodę z 4,70 zł/m3 brutto do 5,46 zł/m3, a za ścieki z 4,80 zł/m3 do 5,32 zł/m3.  

– Ze względu na znaczący wzrost cen i brak szczegółowego uzasadnienia wydaliśmy decyzję odmowną – tłumaczy Gwizdak. – We wrześniu, po ponownej weryfikacji wniosku, spółkę wezwano do złożenia wyjaśnień. Po ich analizie nowa taryfa dla Rzeszowa została zatwierdzona – podkreśla.

Rzeszowianie w ciągu najbliższych trzech lat obowiązywania taryfy zapłacą za wodę – 4,97 zł/m3 brutto zł w pierwszym roku, 5,10 zł/m3 w drugim roku i 5,14 zł/m3 w trzecim roku. Natomiast za ścieki odpowiednio – 5,05 zł/m3, 5,18 zł/m3 i 5,26 zł/m3.

– Sumarycznie miesięczny wzrost kosztów dla czteroosobowej rodziny w pierwszym roku obowiązywania taryfy wyniesie ok. 6,30 zł brutto za wodę i ścieki – dodaje rzecznik Wód Polskich. 

Wzrost cen MPWiK uzasadnia m.in. inwestowaniem w modernizację i rozbudowę sieci wodociągowej i wyższymi cenami energii. 

– Ceny dla Rzeszowa nie odbiegają zasadniczo od średniego poziomu cen na terenie całego województwa podkarpackiego. Te wynoszą 4,36 zł/m3 brutto za wodę oraz 6,39 zł zł/mza ścieki – twierdzi Krzysztof Gwizdak.

Nowe ceny zaczną obowiązywać najprawdopodobniej w grudniu. 

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama