W Rzeszowie ma powstać Centrum Sztuki Współczesnej [FOTO]

Budynek przyszłego Centrum Sztuki Współczesnej będzie w rękach miasta. O darowiźnie na rzecz Rzeszowa zdecydowała we wtorek Rada Miasta.

 

Miasto planuje stworzyć w budynku przy ul. Reformackiej Rzeszowskie Centrum Sztuki Współczesnej, które razem z parkiem przy ul. Dąbrowskiego ma być miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców.

Rada Miasta Rzeszowa we wtorek wyraziła zgody na przyjęcie darowizny na rzecz miasta. Nieruchomość z murem zabytkowego budynku i magazynem do tej pory należała do Agencji Mienia Wojskowego. Po budynku do dzisiaj zostały jedynie ściany w wyniku pożaru, do którego doszło w 1994 r.

Obecnie omawiane są założenia koncepcyjne Centrum Sztuki Współczesnej. W dalszej kolejności powstanie projekt i uzyskanie pozwolenia na budowę, które potrwa od roku do dwóch lat. Tak więc nie prędko będzie można odwiedzić świątynię sztuk współczesnych.

Proponowane jest połączenie starego muru z elementami szklanymi oraz doświetlenie budynku światłem spod sufitu.

Takiej instytucji jeszcze nie mamy

Wydział kultury i sportu rzeszowskiego ratusza proponuje projekt Bartosza Andresa, niegdysiejszego studenta Politechniki Rzeszowskiej, który wykonał na zaliczenie wizualizacje Centrum Sztuki Współczesnej. Budynek zakłada elementy domu kultury, pracownie fotograficzne, sale kameralne na 200-400 miejsc i sale wystawowe.

– Takiej instytucji kulturalnej, żeby była interdyscyplinarna, jeszcze nie mamy. W Rzeszowie mamy dużą spuściznę w postaci takich twórców jak Szajna, Grotowski, Kantor i dlatego też chcemy szerzej przedstawiać sztukę niż Biuro Wystawa Artystycznych lub Estrada Rzeszowska – mówi Justyna Sokołowska, dyrektor wydziału kultury i sportu Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Niestety, projekt Bartosza Andresa nie zakładał pomieszczeń funkcjonalnych takich jak szatnie, pracownie, bufet. Dlatego też to będzie pole do popisu dla architekta, aby włączyć te pomieszczenia do projektu.

Koszt budowy Centrum Sztuki Współczesnej szacowany jest na ok. 14 mln zł.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama