W Rzeszowie obchody Święta Niepodległości. Marszałek o „zagrożeniu ze Wschodu” [FOTO]

Reklama

Przed „zagrożeniem ze Wschodu” ostrzegał marszałek Władysław Ortyl podczas obchodów Święta Niepodległości. Na placu Wolności w Rzeszowie bił dzwon Niepodległości.  

 

Obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się o godz. 10:00 od mszy św. w kościele farnym. Po nabożeństwie jego uczestnicy zebrali się na placu Wolności.

Przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego zjawili się m.in. rzeszowscy radni, w tym Anna Skiba i Mirosław Kwaśniak, biskup rzeszowski Jan Wątroba, prezydent Konrad Fijołek, posłowie Wiesław Buż i Marcin Warchoł, a także marszałek podkarpacki Władysław Ortyl i wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

„Jawna próba destabilizacji” 

Podczas uroczystości odśpiewano hymn i uderzono w Dzwon Niepodległości. Meldunek złożył dowódca rzeszowskiego garnizonu, a podhalańczycy wystrzelili salwę honorową. Przemawiali również wojewoda i marszałek.

– Mamy wolność, ale ona nie jest nam dana raz na zawsze. Musimy o nią dbać – mówił w czwartek Ortyl.

Marszałek nawiązywał do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Jego zdaniem suwerenność Polski jest zagrożona.

– W obliczu zagrożeń ze Wschodu musimy być silni. To realne zagrożenie, jawna próba destabilizacji – ocenił marszałek podkarpacki, nie wspominając o umierających na granicy migrantach.

Wzywał także do przestrzegania… dekalogu. – Pamiętajmy o chrześcijańskich wartościach. Pamiętajmy o słowach Jana Pawła II, który nawoływał, by troszczyć się o wolność ojczyzny – przemawiał Ortyl. 

Gdy szaleje koronawirus… 

Nad tym, czy Polacy są odpowiedzialni, zastanawiała się z kolei wojewoda podkarpacka.

– Czy jesteśmy w stanie założyć maseczkę, bo szaleje koronawirus, który niesie śmierć Polakom? Czy zaszczepiliśmy się, by uniknąć kolejnego lockdownu, który jest wielką stratą dla polskich przedsiębiorców i uczniów? – pytała Leniart.

Przypominała, że w podkarpackich szpitalach z COVID-19 zmaga się 850 pacjentów. 

Obchody Święta Niepodległości w Rzeszowie będą kontynuowane wieczorem. Na budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego wyświetlone zostaną pokazy laserowe – między godz. 18:00 a 24:00.

Zdjęcia: Anna Magda / Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama