Zdjęcie: Pixabay

Rzeszów ma być jednym z polskich miast, w których w 2023 roku odbędą się Igrzyska Europejskie. 

Gospodarzem Igrzysk Europejskich 2023, które mają rangę Mistrzostw Europy, jak również stanowią kwalifikacje olimpijskie w wybranych sportach do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, jest Kraków i Małopolska.

W imprezie ma wziąć udział udział ok. 7000 zawodników z 50 krajów. Podczas trzeciej edycji Igrzysk Europejskich sportowcy będą rywalizować w 25 dyscyplinach, z czego 18 to dyscypliny olimpijskie.

Zawody sportowe odbędą się w czterech miastach Małopolski – Krakowie, Tarnowie, Krynicy Zdrój i Zakopanem oraz w Chorzowie, Wrocławiu i właśnie w Rzeszowie.

Udział stolicy Podkarpacia w Igrzyskach Europejskich 2023 zasugerował w czwartek prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podczas wizyty w naszym mieście ministra sportu Kamila Bortniczuka. Bortniczuk oglądał postęp prac budowy pływalni przy ul. Matuszczaka. 

W czwartek w Rzeszowie gościł także podkarpacki europoseł PiS i wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Tomasz Poręba. – Pracujemy nad tym, by Igrzyska Europejskie miały swoją edycję na Podkarpaciu, daj Boże w trzech dyscyplinach – powiedział Poręba. 

Konkretów jednak nie zdradził. – Ale to będzie fantastyczna promocja Podkarpacia, Rzeszowa. To też sygnał, w kontekście wojny na Ukrainie, że Polska jest bezpiecznym, rozwijającym się krajem, gościom z zagranicy chce pokazać swój rozwój, potencjał – dodał. 

Igrzyska Europejskie 2023 będą największą na świecie imprezą sportową w przyszłym roku. Zawody odbędą się w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023 roku. Imprezę wspólnie organizują miasto Kraków oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. 

Sporty i dyscypliny olimpijskie:

1. Łucznictwo BKO

2. Lekkoatletyka DME, KO

3. Sporty wodne (dyscypliny: pływanie na wodach otwartych, mistrzostwa dla zawodników w wieku poniżej 23 lat, pływanie synchroniczne i nurkowanie)

4. Badminton ME, KO

5. Koszykówka 3×3 KO

6. Boks BKO/ME

7. Taniec sportowy – breaking KO

8. Kajakarstwo: Sprint ME, KO; Slalom ME, KO

9. Kolarstwo: Kolarstwo górskie ME, KO; Freestyle BMX ME, KO

10. Szermierka ME, KO

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

11. Judo DME

12. Pięciobój nowoczesny ME, BKO

13. Rugby 7 KO

14. Wspinaczka sportowa KO

15. Strzelectwo BKO

16. Tenis stołowy BKO

17. Taekwondo KO

18. Triathlon BKO

  • ME = Mistrzostwa Europy
  • ME* = zawody zastępujące Mistrzostwa Europy
  • DME = Drużynowe Mistrzostwa Europy
  • KO = Kwalifikacje Olimpijskie
  • BKO = Bezpośrednie Kwalifikacje Olimpijskie

Sporty nieolimpijskie:

1. Piłka ręczna plażowa

2. Piłka nożna plażowa

3. Karate

4. Kickboxing

5. Biegi górskie

6. Padel

7. Skoki narciarskie (letnie)

8. Teqball

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama