Historia praw człowieka, instrumenty i instytucje ich ochrony oraz wiedza z zakresu WOS-u to główne tematy konkursu wiedzy o Prawach Człowieka. W najbliższy czwartek (5 listopada) test napisze blisko 300 uczniów z 12 szkół ponadgimnazjalnych w Rzeszowie.

Test, organizowany przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w Rzeszowie w ramach Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”, rozpocznie się o godzinie 10:00

Tegoroczny konkurs wiedzy o prawach człowieka organizowany jest przez WSPiA już dziewiąty raz. Z roku na rok zainteresowanie konkursem jest coraz większe. Przez osiem lat wzięło w nim udział prawie 4000 młodych osób zainteresowanych prawami człowieka.

Nagrodą główną w tegorocznej edycji konkursu jest nowoczesny tablet. Zwycięzców konkursu poznamy 19 listopada podczas pierwszego dnia Festiwalu „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” organizowanego przez WSPiA.

Szacunek dla praw człowieka

Celem konkursu jest przede wszystkim popularyzacja problematyki praw człowieka wśród młodych ludzi. Pytania testowe układane są przez wykładowców WSPiA i przedstawicieli Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W teście znajdują się zagadnienia z zakresu m.in. podstaw historii o prawach człowieka, instrumentów ich ochrony w prawie wewnętrznym i międzynarodowym, wiedzy o społeczeństwie oraz instytucji unijnych zajmujących się prawami człowieka i obywatela.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Konkurs wiedzy o prawach człowieka jest też formą edukacji oraz podnoszenia świadomości państwowej, społecznej i prawnej młodzieży. Kształtuje szacunek dla praw człowieka oraz ukazuje przypadki ich łamania. Dodatkowo konkurs ma na celu propagowanie kultury i motywację do przestrzegania praw człowieka – poinformował Przemysław Pawlak, rzecznik prasowy WSPiA.

Festiwal Filmowy

Festiwal „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” to czterodniowa impreza, która rozpocznie się 19 listopada i potrwa do 22 listopada. Będzie można zobaczyć prawie 30 projekcji filmowych o tematyce związanej z prawami człowieka.

W czasie festiwalu odbędą się także spotkania z przedstawicielami Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Amnesty International oraz warsztaty dla nauczycieli nt. „Przeciwdziałanie mowie nienawiści w szkole”. Wstęp na wszystkie projekcje i imprezy towarzyszące jest darmowy.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama