W Rzeszowie odsłonięto kolejny pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego [ZDJĘCIA]

Reklama

– Wybierał i kierował się sprawami ważnymi. W życiu zachował się godnie – mówił Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, podczas uroczystości odsłonięcia pomnika i tablicy pamiątkowej poświęconej płk. Łukaszowi Cieplińskiemu. 

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Uroczystość odbyła się w piątkowy wieczór w Rzeszowie na terenie dowództwa 3. Podkarpackiego Brygady Obrony Terytorialnej przy ulicy Lwowskiej. Łukasz Ciepliński jest patronem „terytorialsów”. 

Monument, autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Wiesława Domańskiego, przedstawia popiersie pośmiertnie awansowanego do stopnia płk. Łukasza Cieplińskiego w kurtce oficerskiej munduru galowego Wojska Polskiego II RP. 

Na granitowym cokole umieszczone odlane z brązu – Krzyż Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” 1945-1954 i symbol 3. Podkarpackiej Brygady OT oraz tablica memoriałowa rozpoczynająca się od cytatu za płk Cieplińskim:

„Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze.

Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą,

jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą.

Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość.”

W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyli parlamentarzyści, władze województwa, przedstawiciele służb mundurowych. Do Rzeszowa przyjechali też synowa płk. Cieplińskiego – Magdalena Kuinska oraz bratanek płk. Cieplińskiego – Tomasz Dominiak.

Pomnik prezesa ostatniego Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” poświęcił biskup rzeszowski Jan Wątroba. Podczas uroczystości wojewoda podkarpacki Ewa Leniart odczytała okolicznościowy list od Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki.

„Kultywowanie pamięci historycznej to nasz patriotyczny obowiązek. Odsłaniany pomnik na zawsze pozostanie z nami w naszej pamięci o płk. Łukaszu Cieplińskim – bohaterze podziemia niepodległościowego” – napisał w liście minister Czarnek.

Pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego odsłonięto z inicjatywy 3. Podkarpackiej Brygady OT, podkarpackiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Łukasz Ciepliński

Był uczestnikiem kampanii polskiej 1939 r., żołnierzem ZWZ-AK, działaczem powojennej konspiracji niepodległościowej „NIE” i Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, jest kawalerem Orderu Wojennego Virtuti Militari. 

Łukasz Ciepliński urodził się 26 listopada 1913 r. w wielkopolskim Kwiliczu (w Wielkopolsce). Aresztowany przez komunistów w listopadzie 1947 r., w trakcie śledztwa zarzucano mu m.in. współpracę z okupantem niemieckim i zdradę narodu polskiego.

Ciepliński został skazany na śmierć i zamordowany 1 marca 1951 r. na terenie więzienia UB na warszawskim Mokotowie. Miejsce ukrycia jego zwłok pozostaje nieznane. Ciepliński pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego i awansowany do stopnia pułkownika.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama