W Rzeszowie otwarto Centrum Integracji. Z myślą o uchodźcach z Ukrainy

Reklama

Pomoc w nauce języka polskiego i angielskiego oraz pomoc w znalezieniu pracy oferuje uchodźcom z Ukrainy Rzeszowskie Centrum Integracji. Otwarto je w dwóch miejscach na terenie naszego miasta.  

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Rzeszowskie Centrum Integracji powstało z inicjatywy z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji w porozumieniu z Fundacją EKOS i Szkołą Językową Germanitas oraz we współpracy z władzami Rzeszowa.

RCI działa w dwóch miejscach. Główne jest przy ulicy Grunwaldzkiej 28 (I piętro), od poniedziałku do piątku, od godz. 9:00 do 17:00, w tych godzinach we wtorki, czwartki i piątki z ukraińskimi uchodźcami spotykają się doradcy zawodowi i biznesowi. Drugie RCI jest przy ul. Podwisłocze 48. Tam są zajęcia dla zapisanych grup z niepełnosprawnościami.

RCI powstało po to, by pomoc uchodźcom z Ukrainy odnaleźć się na polskim rynku pracy, jest łącznikiem pracodawców ze środowiskami pracowników, administracją rządową i samorządową oraz organizacjami pozarządowymi i międzynarodowymi. W Centrum pracuje ok. 20 osób, wszystkie mówią w języku ukraińskim.

W Rzeszowskim Centrum Integracji uchodźcy mogą liczyć na pomoc w dostępie do bezpłatnych szkoleń językowych (polski i angielski) oraz zawodowych. Mogą skorzystać z doradztwa zawodowego i biznesowego, a pracownicy RCI pomagają w znalezieniu pracy. Zapewniają też opiekę nad dziećmi podczas zajęć językowych czy konsultacji.

Na szkolenia językowe wojenni uciekinierzy, którzy w naszym kraju znaleźli tymczasowe schronienie, mogą się zapisać zarówno w RCI, jak i za pośrednictwem strony internetowej  germanitas.pl. Utworzenie Rzeszowskiego Centrum Integracji kosztowało ponad 772 tys. zł. Sfinansowało je francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

– Centrum integracji ma wielką wartość. Wierzymy, że wielu uchodźcom pomoże w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości – powiedziała podczas otwarcia RCI Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama