Zdjęcie: ks. Tomasz Nowak / Diecezja rzeszowska

Na cmentarzu komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie ukończono budowę zbiorowego grobu dla dzieci utraconych (martwo urodzonych) – poinformowała diecezja rzeszowska. 

Jak poinformował ks. Tomasz Nowak, rzecznik diecezji rzeszowskiej, Rzeszów dołączył do listy blisko 100 polskich miast, w których ciała dzieci martwo urodzonych pozostawione przez rodziców w szpitalu będą chowane we wspólnej mogile. Na Podkarpaciu takie groby istnieją już w Krośnie, Łańcucie, Mielcu, Racławicach i Stalowej Woli.

21 listopada 2017 r. rzeszowscy radni zdecydowali o obowiązku odprawiania pogrzebów dzieciom martwo urodzonym bez względu na czas trwania ciąży, jeżeli osoby uprawnione nie skorzystały z prawa do indywidualnego pochówku zwłok.

„Zwłoki dziecka martwo urodzonego, nawet maleńkiego, winny być otaczane należną czcią i szacunkiem. Właściwe postępowanie z tymi zwłokami jest podkreśleniem godności ludzkiej, ale też wyrazem współczucia i szacunku dla smutku rodziców, którzy utracili swoje dziecko” – napisano wtedy w uzasadnieniu uchwały.

Zdjęcie: ks. Tomasz Nowak / Diecezja rzeszowska

Organizowaniem pochówku będzie zajmować się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie. Zbiorowe pogrzeby dzieci martwo urodzonych będą organizowane dwa razy w roku: 25 marca z okazji Dnia Świętości Życia i 15 października z okazji Światowego Dnia Dziecka Utraconego.

– Przed pogrzebem ciała zostaną skremowane i umieszczone w zbiorowej urnie – wyjaśnia ks. Tomasz Nowak. 

W ostatnich miesiącach przygotowano specjalny Grób Dziecka Utraconego w nowej części cmentarza Wilkowyja. Grób zaprojektowała i wykonała rzeźbę Anna Hass-Brzuzan, absolwentka Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie. Artystka jest m.in. autorką rzeźby bł. Karoliny Kózki w otoczeniu dzieci i zwierząt w Parku bł. Karoliny Kózki w Rzeszowie.

W poniedziałek (25 marca) na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie odbędzie się pierwszy w diecezji rzeszowskiej wspólny pogrzeb dzieci utraconych. Pogrzeb poprzedzi msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby w kaplicy cmentarnej o godz. 17:00.

Zdjęcie: ks. Tomasz Nowak / Diecezja rzeszowska

(ak, diecezja.rzeszow.pl)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama