Około 120 tys. zł wyda Urząd Miasta w Rzeszowie na mapy dla niewidomych i słabo widzących, które powstaną w siedmiu punktach miasta. Zostanie także wydany przewodnik w alfabecie Braille’a.

Mapy rysograficzne mają powstać na trasie od dworca PKP, po ratusz i al. Lubomirskich. Prace związane z projektem map będą konsultowane z przyszłymi użytkownikami, którzy powiedzą, na co zwrócić uwagę. Kolejnym etapem będzie wybranie wzoru takiej mapy.

– Będą to plany umieszczane na budynkach. Muszą to być obiekty miejskie. Jeśli nie będzie takiej możliwości, to zostaną przygotowane postumenty granitowe. Same mapy mają być wykonane z brązu lub mosiądzu – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Mapy dla niewidomych i słabowidzących powstaną w ramach ubiegłorocznego Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt „Rzeszów na wyciągnięcie ręki” znalazł się wśród tych projektów, które uzyskały najwięcej głosów.

Oprócz tego, że sama mapa będzie wypukła do dotykania, to jeszcze będą w polskim brailu napisy, czyli tzw. legenda. Do tego wydział promocji ma przygotować przewodnik.

– Jeden przewodnik składa się z 2 albo 3 tomów grubej książki. Braille rządzi się swoimi prawami. Muszą być bardzo duże litery – mówi Wąsowicz-Duch.

Mapy będą zamontowane na takiej wysokości, by można było bez problemu je dotykać. Miasto daje sobie czas na zrealizowanie projektu do końca roku.

– To bardzo fajna, ciekawa i bardzo potrzebna inicjatywa. Pierwszy raz robimy coś takiego, dlatego nie chciałabym wiązać się ze wcześniejszymi terminami. Mamy na to cały rok – mówi Wąsowicz-Duch.

Na realizację projektu przewidziano 120 tys. zł. Część z tych pieniędzy, czyli ok. 85 tys. zł, będzie przeznaczone na mapy, a reszta na przewodniki.

Mapy, jakie powstaną w Rzeszowie, funkcjonują w wielu polskich miastach, m.in. Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama