Fot. Materiały Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie

Nowe aranżacje zieleni pojawią się na Placu Farnym i przy ulicy Chmaja – zapowiada Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie. 

ZZM w Rzeszowie jest już gotowy do wiosennych nasadzeń. W planach jest m.in. zagospodarowanie nowych skwerów, na których powstaną tzw. ogrody kieszonkowe. Nowe aranżacje zieleni pojawią się na Placu Farnym i przy ul. Chmaja.

Projekty obu skwerów są już gotowe. Przygotowała je architekt krajobrazu Małgorzata Buczkowska, pracownik ZZM w Rzeszowie. Wykonanie nowych aranżacji zieleni planowane jest na przełomie czerwca i lipca.

– Wszystkie projekty zieleni miejskiej wykonujemy sami. To obniża koszty i pozwala nam jak najlepiej wykorzystać miejską przestrzeń – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Oprócz dwóch parków kieszonkowych pojawią się także inne nowe aranżacje w Rzeszowie oraz dodatkowe nasadzenia na już istniejących zielonych terenach. W tym roku królować będą róże, szałwie omszone, jeżówki purpurowe, rozchodniki okazałe i trawy ozdobne.

Nie zabraknie też mnóstwa drzew i krzewów, m.in. graby pospolite, klony, grusze drobnoowocowe, sosny górskie, jałowiec sabiński, berberys thunberga, rozplenica japońska, miskanty- chiński i cukrowy, hortensje bukietowe i ogrodowa, liatra kłosowa, turzyca sztywna, tawuła japońska, cis pospolity, trzcinnik ostrokwiatowy i krótkowłosy, trzmielina fortune’a.

Rośliny tak dobrano, by zapewniały atrakcyjny wygląd zieleńców przez cały rok. Miejscy specjaliści zajmujący się zielenią położyli duży nacisk na to, by jak najwięcej roślin było miododajnych.- W ten sposób wzbogacamy bazę pokarmową dla pszczół, trzmieli, motyli i innych owadów zapylających, a to ważne dla nas wszystkich – podkreśla ZZM. 

W 2020 roku na terenach zieleni miejskiej posadzono 28 tys. drzew, krzewów, bylin, pnączy i traw ozdobnych.

Fot. Materiały Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama