Zdjęcie: Paweł Pasterz

Gniezno ma króliki, Wrocław krasnale, a Rzeszów będzie miał planety Układu Słonecznego.

To jest pomysł Pawła Pasterza, rzeszowskiego popularyzatora nauki, współtwórcy „Dnia Odkrywców – Interaktywnego Pikniku Wiedzy” oraz Radiolatorium. To właśnie w tym radiowym programie po raz pierwszy został przedstawiony pomysł budowy Układu Słonecznego w przestrzeni miasta.

– Taka instalacja będzie miała ogromny walor edukacyjny. Ludzie często nie zdają sobie sprawy jakie są odległości między planetami układu, jaka jest wielkość poszczególnych planet – mówi Pasterz.

Słońce będzie na rzeszowskim Rynku. Pozostałe planety układu zostaną wpasowane w plan miasta. Będą zamontowane w puszkach, podobnych do tych, jakie wykorzystywane są do montowania reflektorów oświetlających budynki.

Elementy instalacji zostaną zamontowane na ulicach: Króla Kazimierza, Baldachówka, 3 Maja, Mickiewicza, Akacjowej, Warszawskiej, Krośnieńskiej i na zieleńcu przy bulwarze WSK. Tam będzie można znaleźć 10 planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, planety karłowate Ceres i Pluton, oraz naturalnego satelitę Ziemi, czyli Księżyc.

– W większości tego typu modeli instalowanych w przestrzeni miast, planety są ustawione w jednej linii, co bardzo rzadko zdarza się w rzeczywistości – wyjaśnia Paweł Pasterz. – Układ planet w zaprojektowanym dla Rzeszowa modelu jest rozlokowany na orbitach eliptycznych, których układ odpowiada faktycznemu układowi planet w dniu lokacji Rzeszowa, czyli w południe 19 stycznia 1354 roku – wyjaśnia.

To będzie dodatkowy, edukacyjno-historyczny element. Obliczenia astronomiczne i geodezyjne wykonał technik geodeta Mariusz Meus z Krakowa.

Model zostanie wykonany w skali 1:2200000000 nawiązując tym do przebiegającego przez Rzeszów południka znaczącego o długości geodezyjnej 22 stopnie wschód (22°E). Orientację układu współrzędnych przyjęto tak, aby odcinek Słońce – Ziemia pokrywał się z geodezyjnym kierunkiem północ-południe, czyli południkiem lokalnym, przechodzącym przez punkt lokalizacji modelu Słońca.

Wielkość planet i odległości między orbitami, licząc od Słońca, obliczono zakładając, że średnica gwiazdy (~630 mm) to 109 średnic Ziemi (~6 mm), przyjęto też jednostkę astronomiczną (średnią odległość Ziemi od Słońca) jako 107 średnic Słońca – w skali rzeszowskiego modelu to ~70 metrów.

– Umowa z wykonawcą została już podpisana. Instalacja ma być gotowa do końca sierpnia – zapowiada Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

oprac. (la)

Zdjęcie: Paweł Pasterz

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama