W Rzeszowie powstanie nowy komisariat policji. Akt erekcyjny wbudowany [FOTO]

Od 2024 roku funkcjonariusze Komisariatu Policji II w Rzeszowie będą pracować w cywilizowanych warunkach. W poniedziałek podpisano i wmurowano akt erekcyjny pod budowę nowej siedziby komisariatu. 

 

Zdjęcia: Bartosz Wilk / Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Nowy komisariat powstanie na ulicy Błogosławionej Karoliny w pobliżu skrzyżowania z ulicą Wołyńską. Wybuduje go firma Baudziedzic z Głogowa Małopolskiego. Do nowego obiektu przeniosą się policjanci z Komisariatu Policji II, którego siedziba obecnie znajduje się na Baranówce. Ta od dawna nie przystaje do właściwych warunków pracy mundurowych.

– Brakuje poczekalni, pomieszczeń socjalnych i szatni. W tym samym budynku mieści się pasaż handlowo-usługowy z ogólnodostępnym parkingiem, co utrudnia parkowanie pojazdów służbowych – wylicza bolączki obecnej siedziby podinsp. Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. 

Nowy komisariat powstanie na działce (0,61 ha), którą policji przekazało miasto Rzeszów. Do 2024 r. powstanie pięciokondygnacyjny, podpiwniczony obiekt, jego powierzchnia użytkowa wyniesie blisko 3000 m kw., zostanie wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje. Projekt nowego komisariatu stworzyła rzeszowska spółka „S.T.Architekci”. 

Do komisariatu przy ulicy Błogosławionej Karoliny przeniosą się policjanci komisariatu z Baranówki, ale też Komisariatu Policji Śródmieście oraz Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Rzeszów-Śródmieście. W nowej siedzibie będzie również Wydział Ruchu Drogowego KMP w Rzeszowie, który w tej chwili jest w starym, zabytkowym budynku przy ul. Jagiellońskiej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W nowym budynku pracować będzie około 200 osób. Na działce powstaną też dwa budynki garażowe (do mycia samochodów i na agregat prądotwórczy) i ogrodzony parking na 65 miejsc. Przetarg na budowę komisariatu rozstrzygnięto w drugim podejściu – w grudniu 2021 r. Same roboty budowlane pochłoną 22 mln zł, a koszt całej inwestycji 35 mln zł. 

Budowa komisariatu ma się zakończyć wiosną 2024 roku. W poniedziałek na placu budowy podpisano akt erekcyjny. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Komendy Głównej Policji, szefostwo rzeszowskiej i podkarpackiej policji oraz władze Rzeszowa i Podkarpacia, byli też przedstawiciele wykonawcy, projektanta oraz kierownictwa budowy.

Akt erekcyjny umieszczono w metalowej tubie. Trafiły tam też poniedziałkowe wydania lokalnych gazet oraz będące w obiegu monety i banknoty. Tubę wmurowano w fundamenty powstającego budynku. Poświęcili go ks. Jan Wątroba, bp rzeszowski, ks. Jan Krynicki, proboszcz parafii pw. Bł. Karoliny i ks. Marek Buchman, duszpasterz podkarpackiej policji.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama