Reklama

Już wiadomo, że jeden z dwóch z oddziałów Polskiej Agencji Kosmicznej powstanie w Rzeszowie. Członkiem Rady PAK został rektor Politechniki Rzeszowskiej.

W dokumentach rządowych czytamy, że oddziały Polskiej Agencji Kosmicznej, która siedzibę ma w Gdańsku, powstaną w Warszawie i w Rzeszowie.

„Utworzenie oddziałów terenów Agencji w Warszawie i w Rzeszowie nie spowoduje dodatkowych skutków finansowych dla sektora finansów publicznych, w tym dla budżetu państwa” – czytamy w dokumencie podpisanym przez Jacka Cichockiego, szefa Kancelarii Premiera RP.

– Trwa faza rekrutacji pierwszych pracowników. Pierwszym zadaniem jest rozpoczęcie działalności merytorycznej jesienią – powiedział agencji Newseria prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Rzeszowski oddział PAK będzie obejmował swoim zasięgiem sześć województw: Podkarpacie, Małopolskę, Śląskie, Świętokrzyskie, Opolskie i Dolnośląskie.

W powstanie oddziału PAK w Rzeszowie zaangażowana jest Politechnika Rzeszowska. Niedawno rektor uczelni prof. Marek Orkisz został członkiem Rady PAK, która składa się z 9 przedstawicieli administracji rządowej i 4 przedstawicieli nauki i przemysłu.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Prof. Orkisz do Rady został powołany na pięć lat.

PAK, która formalnie została powołana pół roku temu, będzie się zajmowała głównie promowaniem i wykorzystywaniem polskiego sektora kosmicznego. Będzie także tworzyć własne laboratoria. PAK miał działać też na rzecz obronności i bezpieczeństwa Polski, a także zaopatrywać administrację w produkty i usługi oparte na technikach satelitarnych i technologiach kosmicznych

Roczny budżet Agencji, która nazywana jest już „polską NASA”, wyniesie ok. 10 mln zł. PAK planuje zatrudnić ok. 50 osób, a wśród nich inżynierów, naukowców, ekonomistów i prawników.

Rocznie na projekty dotyczące polskiego przemysłu kosmicznego ma trafiać nawet 100 mln euro i to właśnie Polska Agencja Kosmiczna ma dbać o prawidłowe wykorzystanie pieniędzy.

Udział Polski w europejskich programach kosmicznych jest coraz większy, o czym świadczy ostatni raport Europejskiej Agencji Kosmicznej, do której Polska należy od 2012 r. i wpłaca na jej rzecz rocznie kilkadziesiąt milionów euro.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama