Zdjęcie: Pixabay

Dwie nowe instalacje odnawialnych źródeł energii zbudowano na wieżowcach przy ulicy Krakowskiej i Mikołajczyka w Rzeszowie. Obie mają moc po 9,9 kW.

Budowę instalacji OZE na budynkach Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie rozpoczęto jeszcze w 2017 roku. Wtedy na budynku przy ulicy Granicznej powstała instalacja o mocy 9 kilowatów.

W kolejnych latach instalacji przybywało. W 2018 roku uruchomiono instalację o mocy 10 kW na budynku usługowym. W 2019 roku na budynkach Rejonu Obsługi Mieszkańców nr III i nr IV, przy ulicach: Bulwarowej i Dąbrówki. Obie instalacje mają po 5,4 kW mocy.

Rok 2020 to trzy kolejne instalacje. Na budynku administracyjnym MZBM przy Lisa Kuli zamontowano panele o mocy 12,6 kW. Na budynku ROM nr I przy ul. Zamkniętej powstała instalacja o mocy 4,2 kW, a przy Spiechowicza na budynku ROM nr II o mocy 7,5 kW.

W ostatnich tygodniach do tej liczby dołączyły kolejne dwie nowe instalacje zbudowane na wieżowcach będących w zarządzie MZBM ROM nr II przy ulicy Krakowskiej i Mikołajczyka. Obie instalacje mają moc po 9,9 kW.

Obecnie MZBM posiada 9 instalacji o łącznej mocy 73,9 kW. To daje ponad 70 tys. kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie. – Nieustannie pracujemy nad tym, by te liczby rosły – mówi Jerzy Jędryka, specjalista ds. pozyskiwania funduszy w MZBM.

I wyjaśnia, że kiedy pojawiła się możliwość dofinansowywania Odnawialnych Źródeł Energii przez Bank Gospodarstwa Krajowego instalowanych na budynkach wspólnot mieszkaniowych urzędnicy MZBM poinformowali o tym produkcie wspólnoty mieszkaniowe.

Około 20 wspólnot skorzystało z oferty dofinansowania. Grant wynosi 50 procent kosztów brutto.

– Przygotowaliśmy i wysłaliśmy do BGK 27 wniosków o dofinansowanie. Pięć z nich jest już pozytywnie zaopiniowanych. Otrzymaliśmy umowy o grant. Instalacje na wieżowcach przy ul. Mikołajczyka oraz przy Krakowskiej o mocach po 9,9 kW zostały wykonane z udziałem właśnie tego dofinansowania – mówi Jędryka.

Instalacje budowane przez MZBM i wspólnoty na blokach przyczyniają się do znacznego obniżenia kosztów utrzymania części wspólnych budynków. To m.in. windy, oświetlenie klatek schodowych i piwnic.

oprac. (pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama