W Rzeszowie stanie 31 pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

0

31 czerwonych pojemników stanie na ulicach Rzeszowa. Będą przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. – Rzeszów to ma być nie tylko smart, lecz także green city – mówi prezydent Konrad Fijołek.

 

– Działania proekologiczne w naszym mieście to priorytet. Teraz rzeszowianie będą mogli szybko i całkowicie bezpiecznie dla środowiska oddać elektryczne śmieci. A te dzięki selektywnej zbiórce mogą dostać drugie życie – mówił w piątek Konrad Fijołek.

Prezydent podpisał umowę z firmą MB Recykling oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko. Dzięki niej Rzeszów dołączył do projektu Elektryczne Śmieci, co oznacza, że w stolicy Podkarpacia stanie 31 specjalnych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. 25 z nich jest już montowanych.

– Charakterystyczne czerwone pojemniki pojawią się we wszystkich dzielnicach miasta. Zależy nam, aby Rzeszów był tylko smart, lecz także green city – podkreślał prezydent Fijołek. 

Mały sprzęt 

Pojemniki przeznaczone będą na sprzęt małogabarytowy, a więc taki, który nie przekracza 50 cm, np. baterie, żarówki, suszarki, tostery, aparaty fotograficzne, telefony, nośniki danych i tonery.

Dodatkowo na pojemnikach znajdzie się nr tel. 572 102 102, pod który mieszkańcy mogą zadzwonić, aby poprosić o odbiór sprzętu wielkogabarytowego. Za „symboliczną opłatę”. 

– Cieszymy się, że Rzeszów dołączył do projektu. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest niebezpieczny i powinien trafiać do specjalnych pojemników, a nie do koszów z odpadami mieszanymi – tłumaczył Robert Magolon, pełnomocnik zarządu ds. projektu „Elektryczne Śmieci”. – W naszych instalacjach sprzęt jest odpowiednio przetwarzany – dodawał. 

Projekt Elektryczne Śmieci jest czteroletni. Miasto za udział w nim nie zapłaci ani złotówki. – Działania są bezpłatne zarówno dla samorządu, jak i mieszkańców. To uzupełnienie systemu gospodarowania odpadami – zapewniał Magolon. – Dla mieszkańców to same korzyści – stwierdziła Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa, która nadzoruje w mieście gospodarkę komunalną. 

Od pralki do ula

Umowa, którą podpisał prezydent, gwarantuje nie tylko pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Dodatkowo rzeszowianie zyskają dostęp do platformy edukacyjnej (z bajkami, filmami, grami i artykułami naukowymi) oraz miejską pasiekę z recyklingu.

Rzeszowskie ule powstaną z materiałów pochodzących z elektrycznych śmieci. Podobne znajdują się w Wielkopolsce i są wykonane m.in. z bębnów od pralek. – Miodem podzielimy się z mieszkańcami – obiecał przedstawiciel fundacji Odzyskaj Środowisko.

Tony śmieci 

Projekt Elektryczne Śmieci działa już w 35 miastach w Polsce.

– Elektrośmieci coraz ciaśniej nas otaczają, a takie pojemniki ułatwiają ich zbiórkę. Jako obywatele będziemy mieć pewność, że te odpady nie trafią byle gdzie i zostaną profesjonalnie zagospodarowane – ocenił prezydent Fijołek. 

– Wiedza o tym, jak postępować ze zużytym sprzętem elektronicznym, jest bardzo ważna – przypominała Gabriela Leszczyńska, prezes Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego AURAEKO. 

W 2020 roku przeciętny Polak wyprodukował 14 kg elektroodpadów. Czerwone pojemniki mają być opróżniane nie rzadziej niż raz na 2-3 tygodnie.  

Urzędnicy zapewniają, że pojemniki na elektrośmieci nie zastąpią obwoźnego systemu zbiórki takich odpadów, który od kilku lat odbywa się w różnym czasie na terenie miasta. – Ten system utrzymamy – zadeklarowała Ewelina Bednarska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Rzeszowa. 

Miejska czerwonych pojemników w Rzeszowie

Os. Nowe Miasto                      

– Podwisłocze 2,4

– Podwisłocze 6

– Podwisłocze 24

– Popiełuszki 6

– Świadka 1-7

Os. Mieszka I    

– Monte Cassino 14

– Niepodległości 9-11

– Twardowskiego 2

Os. Króla Augusta

– Kr. Augusta 25

– Sportowa 19

Os. Krakowska-Południe

– Kotuli 5

– Lewakowskiego 3

Os. Staromieście

– Gromskiego 2

Os. Paderewskiego

– Krzyżanowskiego 8

– Paderewskiego 3

Os. Dąbrowskiego

– Żwirki i Wigury 7

Os. Drabinianka

– Cicha 7

– Grabskiego 98/100/104

Os. Zawiszy Czarnego

– Bieszczadzka 9

– Podgórska 16

Os. Kotuli

– Dukielska 11

– Iwonicka 9 / Żmigrodzka 1

– Krajobrazowa 6/12

Os. 1000-lecia

– Kochanowskiego 13-15

– Podchorążych 3

Os. Zalesie

– Dunikowskiego 31-33

Os. Baranówka

– Kolbego 6

Os. Drabinianka

– Strażacka 18 a ,b, c

Os. gen. Andersa        

– Ofiar Katynia 21

Os. Budziwój

– Budziwojska 154, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7

Os. Przybyszówka

– Dębicka 288,Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 10

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama