Reklama

W czwartek (24 lipca) przy skwerze obok firmy Elektromontaż przy ulicy Słowackiego stanie nowa rzeźba. Brązowy rzeszowski urwis będzie strzelał z procy w latarnie.

Rzeźba ma 140 cm wysokości i jest odlana z brązu. Wykonał ją znany rzeszowski rzeźbiarz Krzysztof Brzuzan. Przedstawia rzeszowskiego 12-letniego urwisa z lat 60-tych, który strzela z procy. Proca była istotnym atrybutem nastolatka tamtego okresu, a chłopcy często wykorzystywali ją do strzelania do lamp ulicznych.

Na pomysł zrobienia takiej rzeźby Brzuzan wpadł już dawno temu. – Kiedyś, podczas jakiejś rozmowy z przyjaciółmi na temat naszego słynnego, największego pomnika Walk Rewolucyjnych, pomyślałem, że w Rzeszowie przydałby się jeszcze jeden pomnik, najmniejszy pomnik Czynu Rewolucyjnego – wyjaśnia z uśmiechem Krzysztof Brzuzan. – Bo ten mały urwis, strzelający z procy, to taki mały anarchista, rewolucjonista – dodaje rzeźbiarz.

Władza nie lubi, jak się z niej żartuje

Artysta pierwotnie rzeźbę chciał postawić naprzeciwko ratusza. – Tak, by strzelał w okna prezydentowi. Ale wiadomo, żadna władza nie lubi, jak się z niej żartuje. W związku z tym podczas rozmowy z prezesem Elektromontażu Marianem Burdą, zaproponowałem ustawienie takiej rzeźby obok ich budynku. To taka przekorna reklama lamp, które produkuje ich firma – wyjaśnia Brzuzan.

Elektromontaż produkuje oświetlenie elektryczne od 40 lat. Argumentacja rzeźbiarza jest ciekawa, chociażby ze względu na to, że urzędnicy na stronie internetowej ratusza informują, iż w odsłonięciu figury weźmie właśnie prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Figura stanie na skwerze przy siedzibie Elektromontażu.

„Skwer, na którym stanie rzeźba, to połączenie niedawnej historii i nowoczesności reprezentowanej przez latarnię, której egzemplarz oświetla m.in. podobny skwer w Amsterdamie” – czytamy na stronie Urzędu Miasta Rzeszowa.

Koszt budowy rzeźby chłopca strzelającego z procy sfinansował Elektromontaż. Rzeźba zostanie odsłonięta w najbliższy czwartek (24 lipca) o godz. 12:00.

Kim jest autor rzeźby?

Krzysztof Brzuzan urodził się w 1956 roku w Bolesławcu Śląskim. Skończył studia artystyczne na Wydziale Rzeźby Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Posiada dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Mariana Koniecznego w 1980 roku. Podczas studiów Brzuzan został dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki za osiągnięcia w nauce.

Artysta bierze czynny udział w wystawach środowiska rzeszowskiego i wystawach ogólnopolskich. W dorobku posiada kilka wystaw indywidualnych. Krzysztof Brzuzan uprawia również rzeźbę pomnikową i sakralną. To wielokrotny laureat cyklicznej wystawy „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku”. Od 1980 r. nauczyciel w PLSP w Rzeszowie.

Krzysztof Brzuzan zaprojektował m.in. pomnik płk Lisa-Kuli, jest autorem płyty poświęconej pamięci Miry Kubasińskiej, pomnika ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele Saletynów w Rzeszowie oraz autorem repliki pomnika Adama Mickiewicza.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.