Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

W 2024 roku w Rzeszowie będzie kontynuowany program, który ma zachęcać kobiety do badań profilaktycznych w kierunku raka piersi. 

Na ostatniej sesji Rady Miasta Rzeszowa, radni przyjęli program wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Rzeszowa – program ma trwać do 2025 roku. Jego głównym celem jest zachęcenie kobiet w wieku 40-49 lat oraz 70+ do badań profilaktycznych.

Dane o zachorowalności są niepokojące. W 2019 r. w Rzeszowie stwierdzono 28 zgonów kobiet, w 2021 roku aż 43. W 2022 r. w porównaniu do 2019 r. w stolicy Podkarpacia odnotowano ponad 11-procentowy wzrost liczby kobiet z rakiem piersi – z 995 do 1119. 

Także dla uchodźczyń 

Podkarpacie jest na ostatnim miejscu wśród województw, w których kobiety robią badania profilaktyczne. Korzysta z nich zaledwie jedna trzecia mieszkanek. Tylko regularne badanie i wczesne wykrycie raka piersi i innych chorób daje dużo większe szanse wyleczenia.

Rzeszów od 2021 roku ma specjalny program, zachęcający kobiety do badań. W przyszłym roku będzie on kontynuowany. Z programu mogą skorzystać kobiety, które mieszkają i są zameldowane w Rzeszowie oraz uchodźczynie z Ukrainy.

To do nich, jak przewiduje program, będą kierowane ulotki, plakaty informacyjne, spoty w miejskich autobusach. W planie są również co najmniej dwa wykłady rocznie na temat konieczności przeprowadzania badań. 

Edukacja w szkołach

Miasto będzie też edukowało młode kobiety w szkołach. Dziewczyny z ostatnich klas szkół średnich mogą brać udział w pogadankach. Dowiedzą się, jak rozwija się nowotwór, poznają też krótki instruktaż samobadania piersi. Edukacja ma objąć co najmniej 1500 dziewczyn. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W drugim etapie instruktaż będą miały kobiety w wieku 40-49 lat. Będzie on prowadzony na fantomach. Pacjentki będą mogły umawiać się na instruktaż telefonicznie lub osobiście. W trzecim etapie przewidziano kwalifikacje do badania przesiewowego mammograficznego.

Kobiety wypełnią ankiety – to czwarty etap programu. W ostatnim, piątym, mieszkanki Rzeszowa będą kierowane do mammografii i – po niekorzystnym wyniku – na wizytę lekarską. Po nich zostaną skierowane do poradni ginekologicznej lub/i onkologicznej. 

Poprawić statystki 

Cały program ma poprawić wiedzę kobiet o ryzyku zachorowalności na raka piersi, jak go rozpoznawać i leczyć. Miasto liczy na 10-procentowy wzrost liczby kobiet, które będą się regularnie badać, bo rak piersi jest najczęściej diagnozowanym u nich nowotworem. 

Wśród kobiet przed 45. rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia (w Polsce 80 proc. pacjentek). Szacuje się, że regularna mammografia zapobiega nawet połowie wszystkich przypadków nowotworów.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama