Reklama

Około 40 borowików szlachetnych, czyli popularnych prawdziwków, zebrał w niedzielę rano w rzeszowskich lasach tata Agnieszki Such, Czytelniczki Rzeszów News.

[Not a valid template]

 

Pani Agnieszka przesłała nam zdjęcia prawdziwków.

„Takie grzybki można już znaleźć w rzeszowskim lesie. Prawdziwki znalezione dzisiaj rano przez mojego ojca w lesie w dzielnicy Słocina” – napisała do nas Agnieszka Such.

W sumie jej tata znalazł około 40 borowików szlachetnych. Największy miał aż 25 cm średnicy. „Część grzybów jest już ususzona, część przeznaczymy do sosu na obiad.  Suszone grzyby będą na pewno do wigilijnego barszczu” – dodaje z uśmiechem pani Agnieszka.

W Polsce sezon na grzyby rozpoczyna się w sierpniu. W lasach sosnowych można znaleźć prawdziwki, podgrzybki, maślaki, kurki, gąski. Z kolei w lasach bukowych możemy trafić na podgrzybki złotawe, prawdziwki, kurki.

Borowiki szlachetne rosną pod dębami. Pod brzozami – koźlarz babka, koźlarz pomarańczowożółty. Pod bukami i dębami rośnie borowik żółtobrązowy, a pod bukami borowik usiatkowany.

Pod grabami rośnie koźlarz grabowy, pod sosnami – maślak i rydz, pod osikami – koźlarz czerwony, pod osikami – koźlarz czerwony, pod modrzewiami –  maślak, pod świerkami – podgrzybek.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: