Zdjęcie: materiały Fundacji Folkowisko

Polski pisarz Andrzej Stasiuk, zaangażowany w pomoc ukraińskim uchodźcom, weźmie udział w niedzielnym spotkaniu (3 kwietnia) w Rzeszowskim Piwnicach. Tematem będzie kryzys humanitarny związany z napaścią Rosji na Ukrainę. 

Spotkanie w Rzeszowskich Piwnicach (początek o godz. 18:00) organizuje Fundacja Folkowisko, jedna z wielu organizacji pozarządowych, która pomaga uchodźcom na granicy polsko-ukraińskiej. Fundacja dotychczas wysłała na Ukrainę 2000 ton pomocy humanitarnej, każdego dnia w głąb Ukrainy przekazuje żywność dla 200 tysięcy osób.

Fundacja Folkowisko współpracuje z sześcioma ukraińskimi miastami: Jaworowem, Iwano-Frankowskiem, Zbarażem, Tarnopolem, Rawą Ruską i Sławskiem. Przez miesiąc wojny, z fundacją pracowało 2000 wolontariuszy z całego świata, organizacja koordynuje pracę 7 przejść granicznych, zarządza pracą 4 przejść granicznych po ukraińskiej stronie granicy. 

Fundacja zorganizowała w Cieszanowie centrum, z którego kierowana jest pomoc na Ukrainę, m.in. z Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA czy Kanady. Fundacja wyposażyła w nowoczesny sprzęt medyczny dwa szpitale. Na Ukrainę wysłała 50 agregatów prądotwórczych, 5 karetek służy teraz w Kijowie, Białej Cerkwi, Irpieniu i Jaworowie.

W niedzielę w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się spotkanie organizacji pozarządowych i samorządowych, które właśnie pracują przy granicy. – Wymiana doświadczeń samorządów i organizacji oddolnych jest kluczowa do dalszego efektywnego niesienia pomocy. Wojna trwa, czas na zebranie sił na działania długodystansowe – wyjaśniają organizatorzy. 

Na spotkaniu będzie pisarz Andrzej Stasiuk, laureat Nagrody Nike, który także jest wolontariuszem Folkowiska. Swoją obecność w Rzeszowskich Piwnicach potwierdzili również: Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla, Maciej Kunysz ze Stowarzyszenia Ekoskop i Olga Sozańska, sekretarz ukraińskiego powiatu Jaworów. 

W planie spotkania jest także pokaz filmu o wolontariuszach z całego świata. Usłyszycie głos tych, którzy przyjechali do „cieszanowskiego huba”, by pomagać ludziom w potrzebie. Na koniec odbędzie się koncert Gordiy Starukh. Na spotkanie, które poprowadzi Andrzej Sroka, może przyjść każdy, kto jest zainteresowany pomocą uchodźcom. 

Spotkanie będzie transmitowane na facebookowej stronie Fundacji Folkowisko.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama