Zdjęcie: materiały prasowe

Już ponad 2000 biegaczy zapisało się do udziału w 17. PKO Półmaratonie Rzeszowskim. Jego uczestnicy mogą przyłączyć się do akcji charytatywnej „Biegnę dla...” i pomóc małej Klarze.

17. Półmaraton Rzeszowski odbędzie się w sobotę, 6 kwietnia. – Dni są coraz dłuższe, a słońca coraz więcej. To dobre warunki do treningu i rozpoczęcia sezonu biegowego – zachęca Marcin Turkiewicz, dyrektor makroregionu korporacyjnego PKO BP w Lublinie

Start i meta zawodów będzie w okolicach Milenium Hall. Bieg (21,097 m) rozpocznie się o godz. 9:00. Rozgrzewkę przed starem poprowadzi lekkoatletka i dwukrotna olimpijka Matylda Kowal. Na listach startowych jest już ponad 2000 biegaczy.

Trasa półmaratonu

Zawodnicy pobiegną aleją Kopisto, przebiegną przez Most Zamkowy, skręcą w ulicę Kilara, dalej: Szopena, Targową do al. Piłsudskiego („pod prąd” jednym pasem), Grunwaldzką, skręcą w Jana III Sobieskiego, Gałęzowską – te ulice będą całe zamknięte, Mickiewicza.

Zawodnicy przebiegną przez Rynek, ulice: Słowackiego, Szopena – do placu Śreniawitów.

Później ul. Hetmańską (cała zamknięta) do ulicy Wincentego Pola. Tutaj zawodnicy zbiegną na bulwary, pobiegną w stronę zapory, tam zawrotka i bieg wzdłuż Wisłoka ścieżkami pieszo-rowerowymi do Mostu Lwowskiego,

Tam zawodnicy przebiegną na drugą stronę również ścieżkami pieszo–rowerowymi i wybiegną na al. Kopisto, dobiegną do Millenium Hall – na skwerze nawrotka. Zawodnicy pętlę pokonują dwukrotnie.

Aleja Kopisto – od Rejtana do Podwisłocze – będzie zamknięta od 6:00 rano. Na pozostałych ulicach utrudnienia rozpoczną się już od 4:00. Trasa zostanie zamknięta o 7:30.

Główne ulice, które będą zamknięte, to: Hetmańska (1,5 godziny przed biegiem), Targowa i Szopena. Piłsudskiego jednym pasem „pod prąd” i uliczki w Śródmieściu 1,5 godziny przed biegiem. 

Są jeszcze pakiety

Zapisy internetowe już się zakończyły, trwały do 31 marca. Są jeszcze wolne pakiety startowe na półmaraton oraz sztafetę, ale ich ilość jest ograniczona. Pakiet w dniu zawodów kosztuje 170 zł. 

Biuro zawodów w Millenium Hall obok stoiska Pizza Hut (poziom 0), będzie czynne w piątek (5 kwietnia) od godz. 15:00 do 18:00, a w sobotę (6 kwietnia) od 7:00. Odbiór pakietów startowych tylko w biurze za okazaniem dokumentu tożsamości.

17. Półmaratonowi Rzeszowskiemu towarzyszyć będzie 9. PKO Sztafeta Półmaratońska. Dystans półmaratonu zostanie podzielony na cztery odcinki – 6 km, 5 km, 5 km, 5 km. Drużyna sztafetowa składać się będzie z czterech kobiet lub czterech mężczyzn.

„Biegnę dla Klary”

Zawodnicy półmaratonu i sztafety mogą włączyć się w akcję „Biegnę dla 7-letniej Klary”, która choruje na mukowiscydozę i potrzebuje argentyńskiego leku przyczynowego, który musi przyjmować cały czas. Klara jest podopieczną Fundacji Się Pomaga.

Biegacze przyczepią na koszulki specjalne identyfikatory „Biegnę dla Klary”. Fundacja PKO BP, w zamian za ich zaangażowanie, przekaże darowiznę na rzecz 7-latki. Identyfikatory będzie można odebrać w biurze zawodów w czasie jego pracy.

Gdzie parkingi? 

Uczestnicy zawodów będą mogli zostawić auta na parkingu obok hali Podpromie. Parking w Millenium Hall do trzech godzin jest darmowy, ale pod warunkiem wpisania numeru rejestracyjnego do parkometru i pobraniu biletu. Na Podpromiu będą szatnie i prysznice. 

Na trasie półmaratonu zostaną przygotowane punkty odżywcze (okolice Stadionu Miejskiego i na al. Kopisto). Zawodnicy będą mogli z nich korzystać 4 razy. W punktach będą: woda, izotonik, banany oraz czekolada, po biegu na zawodnika czeka ciepły posiłek.

Nagrody dla najlepszych

W kategorii „Open” dla kobiet i mężczyzn zostanie nagrodzona najlepsza piątka, odpowiednio kwotami: 1200 zł, 800 zł, 600 zł, 500 zł i 400 zł. W kategorii Polak/Polka dla kobiet i mężczyzn nagrody otrzyma pierwsza trójka: 1200 zł, 800 zł i 600 zł.

W każdej kategorii wiekowej zostaną nagrodzone trzy pierwsze miejsca z wyłączeniem pierwszych pięciu zawodników i zawodniczek, którzy zostali sklasyfikowani w biegu „Open”. Przewidziano nagrody finansowe lub rzeczowe o wartości: 200 zł, 150 zł i 100 złotych. 

Organizatorem 17. Półmaratonu Rzeszowskiego jest stowarzyszenie Rzeszów Biega, we współpracy z Urzędem Miasta Rzeszowa i bankiem PKO BP. Wyniki zawodów będzie można śledzić na stronie: timekeeper.pl.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama