Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Oświetlenie rzeszowskiego ratusza i budynków urzędu miasta w sobotę (25 marca) wieczorem będzie wyłączone. Wygaszone będą też latarnie na Rynku.

W ten sposób miasto przyłącza się do corocznej, globalnej akcji „Godzina dla Ziemi WWF”, gdy świat na godzinę pogrąży się w ciemności. Światła zgasną w wielu instytucjach, galeriach handlowych, biurowcach i domach. 

„Godzina dla Ziemi” ma niezmiennie sprowokować nas wszystkich do refleksji nad kondycją planety, ale też zmotywować do podjęcia działań rzecz jej ratowania. Zgaszenie światła to symboliczny wyraz troski o naszą planetę, różnorodność biologiczną lądów, mórz i oceanów.

W obronie gatunków 

Akcja obchodzona jest w każdą ostatnią sobotę marca. W tym roku po raz 17. Będzie poświęcona walce z zanikiem różnorodności biologicznej, czyli z wymieraniem gatunków. W ciągu ostatnich 50 lat liczebność populacji gatunków zmniejszyła się o 69 proc.

– Gatunki giną m.in. z powodu ciągłej ekspansji człowieka na ich tereny. Kluczowa dla ochrony bioróżnorodności jest ochrona obszarów cennych przyrodniczo, aby stanowiły bezpieczny dom dla zamieszkujących je zwierząt – informuje WWF, organizator akcji.

Światła na całym świecie zgasną o godz. 20:30. W Rzeszowie wyłączone zostanie oświetlenie ratusza, a także budynków urzędu miasta przy ulicach: Okrzei 1, Kopernika 15, Ofiar Getta 7, Rynek 11 i Rynek 12. Ponadto wygaszone będą latarnie na płycie Rynku.

Zaczęło się w Sydney 

„Godzina dla Ziemi” odbywa się rok w rok od 2007 roku, kiedy po raz pierwszy w Sydney ponad 2 mln domów wyłączyły światło na godzinę. Od tamtego czasu do akcji dołącza się coraz więcej ludzi, miast i krajów.

W poprzednich edycjach zgasło aż 10 400 zabytków i pomników znajdujących się w różnych częściach naszego globu, m.in. wieża Eiffla w Paryżu, Koloseum w Rzymie, Piramidy w Gizie czy Empire State Building w Nowym Jork.

W zeszłym roku w obchodach „Godziny dla Ziemi” wzięło udział ponad 100 polskich miast, obiektów i instytucji. 

Jak możesz dołączyć do akcji?

W trakcie „Godziny dla Ziemi” nie chodzi tylko o gaszenie świateł. Do akcji możesz dołączyć samodzielnie na wiele sposobów:

– odłóż telefon, laptop, tablet i skorzystaj z chwili dla siebie;

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– odłącz z kontaktów wszystkie nieużywane urządzenia; 

– przygotuj sobie bezmięsny posiłek; 

– wybierz się na spacer i podziwiaj gwiazdy;

– zrób przegląd szafy i zastanów się, co możesz sprzedać/oddać;

– przyjrzyj się swoim nawykom i pomyśl, co możesz zmienić; 

– dowiedz się więcej o ochronie przyrody w swoim najbliższym otoczeniu;

– podpisz petycję w sprawie rozszerzenia i stworzenia nowych obszarów chronionych;

– dołącz do zbiórki WWF lub wesprzyj inną organizację działającą na rzecz klimatu i środowiska. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama